Detail kategorie


Den s...

Den s...
Novinařina je snadná, s nadsázkou říká televizní reportér Michal Šebela

Novinařina je snadná, s nadsázkou říká televizní reportér Michal Šebela

Šarmantní úsměv, galantní vystupování, precizní pracovní postup. Tři atributy, kterými člověka zaujme Michal Šebela. Redaktor brněnského zpravodajského studia České televize je profesionál, příliš vážně se ale nebere. Mezi systematickým zpracováváním žurnalistických úkolů stíhá laškovat s celou redakcí. A na jeho hru, kdy o sobě s nadsázkou mluví jako o „elitním novináři“ přistoupilo celé brněnské studio: má v redakčním systému dokonce svoji samostatnou složku oddělenou od ostatních redaktorů – je nadepsaná „elitní redaktoři“. Jeden pátek v jeho patách nabízí pohled na to, jak žurnalistika opravdu vypadá. V praxi.

Tereza Ševelová | 06. 01. 2013 16:34

Doktorka s maláriou, alebo šesť mesiacov v Afrike

Doktorka s maláriou, alebo šesť mesiacov v Afrike

Čerstvá absolventka medicíny, rozmýšľajúca čo ďalej. Jedného dňa jej zazvonil telefón a v ňom sa ozval človek, ktorý vo svete organizuje humanitárne projekty: „Chcete ísť robiť lekárku v rámci nášho projektu v Afrike?“ Zuzana Kudlová váhala iba chvíľku. „Každý kto niekedy študoval medicínu, sociálnu prácu, alebo niečo podobné, mal aspoň raz v hlave myšlienku, že by chcel ísť pracovať niekam, kde je to naozaj potrebné.“

Peter Baník | 26. 12. 2012 23:52

Punče sem, punče tam, punče, kam se podívám

Punče sem, punče tam, punče, kam se podívám

Je půl desáté ráno. Stepuji před jedním ze stánků na vánočních trzích na Zelňáku. Dvanáctihodinový maraton prodeje horkých alkoholických punčů může začít. Jaké je strávit den na vánočních trzích?

Zuzana Šebečková | 26. 12. 2012 23:43

Duchovní osvícení s (ne)obyčejným farářem Bronislavem Czudkem

Jak se žije duchovním? Právě to jsem se snažila zjistit během jedné neděle s vsetínským farářem Bronislavem Czudkem. Pokud myslíte, že faráři jen kážou a čtou si v Písmu svatém, možná budete překvapeni...

Kristýna Dušková | 24. 12. 2012 01:04

Investujeme bez koruny dalšího dluhu, říká starosta nejzadluženějšího města v republice

Investujeme bez koruny dalšího dluhu, říká starosta nejzadluženějšího města v republice

Kolín – Když město přebíral, dosahoval dluh Kolína skoro miliardy. I dnes každý Kolíňák dluží 26 966 korun. Dluh dosahuje 98,4 % ročních příjmů města. Jak se takové město řídí? Mohou se obyvatelé těšit na nějaké investice? Jak vlastně fungovala spolupráce se zástupci Kolína v krajském zastupitelstvu a v Senátu? Dovede si přestavit spolupráci s trestně stíhaným kolínským poslancem Romanem Pekárkem? Na to vše odpovídal starosta Kolína Vít Rakušan – 2. část

Vítězslav Boch | 24. 12. 2012 00:59

Reportáž psaná na kolejích aneb den s řidičem tramvaje

Reportáž psaná na kolejích aneb den s řidičem tramvaje

Strávit osm hodin v tramvaji? Pravda, pokud člověk není zrovna fanatik do městské dopravy či bezdomovec hledající útočiště, je to trochu divná představa. Zase tak zlé to ale není. Kolem se pořád něco děje, ulice jsou pokaždé jiné, i když člověk jimi jede už popáté za den, a čas utíká nějak rychleji. A není nutné být ani řidič tramvaje. Ten se nenudí už vůbec.

Marek Lajtkep | 20. 12. 2012 00:15

Bežkyňa sa orientuje medzi knihami i pohármi pív

Bežkyňa sa orientuje medzi knihami i pohármi pív

Študuje. Športuje. A k tomu pracuje. To všetko v zahraničí. Pre veľa ľudí nepredstaviteľná vec. Pre Katarínu Pagugovú denná realita. „Na tento životný štýl som si musela postupne zvykať. Nebolo to však jednoduché,“ hovorí Katarína.

Branislav Sarňák | 20. 12. 2012 00:09

Rozhodnutí kandidovat jsem nikdy nelitoval, říká starosta Kolína

Rozhodnutí kandidovat jsem nikdy nelitoval, říká starosta Kolína

Kolín – Před dvěma lety překvapil celé okresní město, když jeho nové sdružení porazilo zavedené strany a vyhrálo komunální volby. Letos se coby nezávislý kandidát na kandidátce TOP 09 a STAN dostal do krajského zastupitelstva poté, co v rámci kandidátky své strany získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů. Jak vypadá jeho pracovní den a jak se vyrovnává s tím, že jej lidé poznávají na ulici? Rozhovor se starostou Kolína Vítem Rakušanem – 1. část

Vítězslav Boch | 18. 12. 2012 01:15

Nevzdává se a léčí z obýváku

Nevzdává se a léčí z obýváku

Už když procházíte brankou k jeho malému domečku je vám jasné, že to není jen tak obyčejný důchodce. Na schránce na dopisy velká cedule s nápisem „Žádné letáky, jen Albert!!!“, pochopíte, že doktor Jaroslav Křivánek má své zásady, svůj systém.

Kateřina Lukáčová | 15. 12. 2012 23:32

Máš řidičák? Tak jeď!

Máš řidičák? Tak jeď!

Bolavé ruce, únava prostupující celým tělem. Už asi po sté jsem za dnešek vyskočil z traktoru, odjistil háky na voze, vyklopil fůru a vyrazil zpátky na pole. Hodinky ukazují krátce po deváté večer, to znamená, že za dvě hodiny už bych mohl jet domů. Na vlastní kůži se přesvědčuji o tom, jaké to je být traktoristou z povolání. A rozhodně musím uznat, že zkušenost je to skutečně vyčerpávající.

Jan Štrobl | 12. 12. 2012 23:58

Napůl nahá a u tyče, to je práce instruktorky pole dance

Napůl nahá a u tyče, to je práce instruktorky pole dance

Instruktorka pole dance má velmi nabitý den. Dokladem vytíženosti profesionální tanečnice, lektorky a majitelky pole dance studia Decadance Jany Kozlové je, že na rozhovor zbyl čas až v podvečer. A to Janu čekal ještě trénink (co se dělo přes den, můžete vidět na videu).

Vladimíra Krejsová | 12. 12. 2012 22:50

Mít doma celý život štěně, i to je výcvik vodicích psů

Mít doma celý život štěně, i to je výcvik vodicích psů

Petr Sezima a zhruba šedesátka dalších lidí po celém Brně se podílí na výcviku vodicích psů. Nemohou sice dobíhat šaliny, nastupovat zadními dveřmi a podlézat zábradlí, péči o psa ale často berou jako radostné poslání.

Michaela Kašperová | 11. 12. 2012 13:22

(Ne)všední pátek v pardubické kavárně, kde číšník nachodí osm kilometrů

(Ne)všední pátek v pardubické kavárně, kde číšník nachodí osm kilometrů

Každý z nás už jistě alespoň jednou v životě navštívil kavárnu. Ať už jde člověk na kávu, na sklenku vína či na drink, očekává, že o něj bude co nejlépe a nejrychleji postaráno. Pokud tomu tak není, dá to obsluze náležitě „sežrat“ - zvláště v pátek večer, kdy se chce bavit. Často mu ale nedochází, že není jediný zákazník kavárny, a že i když číšník dělá maximum pro to, aby byl spokojen, nemá dvacet rukou a místo nohou rychlobrusle. Martina Líbala znám přes dva roky. Už čtvrtým rokem pracuje jako číšník v pardubické kavárně Nano café, a do své práce dává maximum (času i síly). Nevím, jak je to možné, ale vždy, když jdu do kavárny, je za barem on. Jeho práce ho baví natolik, že se účastní i soutěží v přípravě a servírování kávy (Barista ČR, Mistr kávy apod.). Rozhodla jsem se tedy zdokumentovat, jak vypadá Martinův běžný páteční pracovní den.

Kateřina Dufková | 10. 12. 2012 23:26

Práce v rybářství není o vysedávání na břehu rybníka

Práce v rybářství není o vysedávání na břehu rybníka

Rybáři, to nejsou jenom nadšenci, kteří vstanou ve čtyři ráno, aby v půl páté už seděli u vody s nahozeným prutem a čekali na cuknutí vlasce. Říká se sice, že vlastnoručně chycená ryba chutná nejlépe, ale většina lidí raději nechá veškerou práci na odbornících ve velkých rybářstvích. Ti ze šumperského Bělidla mají svoje povolání rádi, i když někdy to nemají lehké. Naopak, práce je to těžká, někdy špinavá a rozhodně ne pro slabé povahy.

Michal Šíma | 10. 12. 2012 09:58

Budoucího manžela si vylovila z Labe

Budoucího manžela si vylovila z Labe

Jak se žije s vozíčkářem? Jak se s nimi hraje divadlo nebo natáčí film? To se dozvíte ve story s Anetou Šedou.

Jan Němec | 10. 12. 2012 09:43