13.05.2013 12:11


Zvládám školu i závodění, říká šestiletý autokrosový závodník Tomáš Vejmola

Autor: Iveta Škodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Šestiletý Tomášek žije sen snad každého kluka, už od čtyř let jezdil na krosové motorce a nyní je jedním z favoritů v závodech Mistrovství ČR v autokrosu. Krom mistrovství se malý Tomášek účastní i mnoha závodů po celé republice. Letos navíc malý závodník končí první třídu základní školy.

Lhotky - Tomáš Vejmola vedle přepravníhoo vozu. Foto: Iveta ŠkodováTomáš Vejmola se narodil 28.června 2006 a od narození bydlí ve Lhotkách u Velkého Meziříčí, kde si jako malý začal hrát s takzvanými odstrkovadly v podobě motorek. Protože si muži v jejich rodině postavili z lásky k motorkám za domem krosovou dráhu, na které často jezdili, zaujal tento sport, i tehdy čtyřletého Tomáška.

Zpočátku jezdil jako spolujezdec, ke čtvrtým narozeninám pak dostal dětskou verzi krosové motorky. O rok později vystřídala malou motorečku dětská čtyřkolka. Protože chlapec projevil nejen zájem, ale motorické nadaní k řízení, pořídili mu rodiče v pěti a půl letech závodní autokrosovou buginu, na které přes zimu trénoval a nyní už druhým rokem závodí. "Vlastně už si to přesně nepamatuju, ale táta říkal, že když mě poprvé posadili za volant, šlo mi to samo a buginy se mi tak líbily, že jsem se rovnou zeptal, jestli bych taky mohl jezdit," říká Tomáš Vejmola.

 

Tomáš s tátou a technikem Milanem Vejmolou. Foto: Iveta ŠkodováAsi o čtyři měsíce později, v dubnu loňského roku, rodiče Tomáše přihlásili do Závodu sponzorů a také na Mezinárodní Mistrovství ČR v autokrosu (MMČR). Tady závodí v kategorii Racer Buggy 160, v příštím roce by už ale rád přestoupil do kategorie sto pětadvacítek KartCross. V závodech se umístil jako nejlepší z nováčků, mimo jiné porazil i syna mistra republiky Bartoše, a to v obou soutěžích. Za rok odjel malý závodník úspěšně už patnáct závodů ze šestnácti. 21. dubna 2013 se zúčastnil prvního letošního závodu série MMČR v autokrosu, který se konal v Humpolci. Dojel zde ale až druhý, kvůli problémům s převodovkou. „Nesmí se do ní šahat, jenže šáhnuto bylo, proto jsme ji na poslední chvíli museli předělávat a auto pak nechtělo do kopce jet. Teď už ale víme, v čem je problém a do příštího závodu v Nové Pace to dáme do pořádku." Vysvětluje výsledek závodu malý jezdec.

V souvislosti se seriálem se o Tomášovi hovoří jako o jednom z favoritů. Do letošních závodů dostal číslo 2. Tomáš závodí na všech tratích, kde se mistrovství republiky koná. Odjel už například tratě v Přibicích u Pohořelic, Nové Pace, Přerově, Sedlčanech, Humpolci, Dobřanech, Orlických horách a Dolním Bousově.

Každý závod Mistrovství republiky je rozložen do tří dnů, kdy závodníci připravují své vozy i sebe, probíhají rozjížďky a samozřejmě samotné závody. Před každým závodem se všech čtrnáct mladých závodníků, z kategorie Racer Buggy 160, musí podrobit lékařské prohlídce u jednoho ze dvou specialistů v republice. Jejich auta, buginy, musí před každým závodem projít technickou prohlídkou a pak teprve mohou závodníci nastoupit.

Stejně jako u závodů Formule 1, mají závodníci povinnost připoutat se pěti bezpečnostními pásy a používat ochranné vybavení. "Při závodu musíme mít homologovanou helmu, speciální obuv, rukavice, kombinézu, krční chránič a brýle," vyjmenovává malý závodník povinné vybavení. Kdyby to předci jen nestačilo, "nebo kdybych se zapomněl připoutat, to ale nesmím, tak jsou tu ještě zamřížovaná okna, zajištěná západkou," vysvětlil Tomáš. Už jsem měl i jednu nehodu, naštěstí se mi ale nic nestalo, jenom jsem se pořádně lekl. Takže si myslím, že auta jsou bezpečná a nebojím se," dodal Tomáš. Stejně jako on se už téměř nebojí ani jeho maminka, která se krom dobrého zázemí v depu stará také o to, aby se závodník dostatečně věnoval i školním povinnostem. Školu staví na první místo před závodění, naštěstí prý ale Tomáš zvládá školu i autokros. Závodění ho dokonce motivuje, než vyjede s rodiči na závodní víkend, musí mít, jako správný prvňák hotové úkoly. Pace to d

Klíčová slova: autokros, Tomáš Vejmola, závody

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.