06.05.2013 09:48


Zvídaví studenti psychologie musí pro doplňující kurzy obětovat volný čas i peníze

Autor: Radka Kůřilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Možnost rozšířit své znalosti nabyté ve škole mají studenti psychologie díky kurzům, které nabízí různé organizace. Nejširší nabídku má Česká asociace studentů psychologie, dále skupina Narativ pořádá certifikační vzdělávací program Možnosti dialogu. Katedra psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity díky inovačnímu projektu přinesla několik nových kurzů do své výuky. Studenti tedy mají na výběr, jen musí obětovat volný čas a často i své finance.

Brno – Jako každé studium i psychologické osnovy neobsáhnou vše, co by studenty zajímalo. Pro ty zvídavější existují různé extra kurzy, které své účastníky obohatí nejen o teoretické, ale i o praktické znalosti.

Studenti psychologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kterým chybí peníze na dražší kurzy, si mohou vybrat z nových či vylepšených předmětů. Díky projektu IKAPSY, tedy Inovace výuky na katedře psychologie, se od loňského podzimu v nabídce objevily kurzy jako Psychologie organizace a řízení, Psychologie handicapu, Poruchy chování ve školní psychologii nebo workshopy klinické psychologie či expresivní terapie. Kromě předmětů se zájemci mohou zúčastnit různých exkurzí či přednášek.

IKAPSY podporuje i projekt studentů Psychobraní, které promítá filmy s psychologickou tématikou nebo pořádá debaty s odborníky a psychologické semináře. Projekt IKAPSY na fakultě potrvá do konce roku.

Za vyšší cenu nabídne Narativ zahraniční odborníky

Za další vzdělávání si ale studenti musí připlatit. Například do 26. května se zájemci mohou hlásit do certifikačního vzdělávacího program v kolaborativním přístupu skupiny Narativ s názvem Možnosti dialogu (MoDi). „Kurz je vhodný pro stávající i bývalé studenty nebo pro lidi z praxe, kteří mají studia za sebou, doporučil odborný garant Zbyněk Vybíral z fakulty sociálních studií a dodává, že zájemci by měli mít povědomí o psychoterapii a poradenství a přemýšlet o dialozích, komunikaci a různých druzích konverzace, které vedeme s druhými lidmi.

Pogram  MoDi začne v září a maximální kapacitou je osmnáct lidí. Úspěšný absolvent získá certifikát vystavený zaštiťující organizací Houston Galveston Institute. Největší překážkou ale může být cena – 25 400 korun. „Cenu za vzdělávání platíme vysokou. Ať v podobě stráveného času nebo financí. Kurzovné v MoDi souvisí s tím, že organizátoři zvou lektory ze světa. Jsou v kontaktu se špičkovými odborníky a osobnostmi,“ sdělil Vybíral. Pozvaní zahraniční odborníci pochází z USA, Finska, Brazílie a Španělska.

Většina kurzů ČASP stojí kolem dvou tisíc korun

Nejširší nabídku pro studenty nabízí Česká asociace studentů psychologie (ČASP), která působí v Brně, Olomouci, Praze a nově i v Ostravě a na University of New York in Prague. Snahou této neziskové organizace je sehnat kvalitní lektory za co nejnižší cenu přístupnou studentům. „Největší poptávka je po kurzech krizové intervence,“ uvedla koordinátorka kurzů Eva Smejkalová. Kurz trvá sto padesát hodin a je akreditovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí. Po absolvování jsou účastníci oprávněni pracovat v krizových centrech nebo linkách důvěry. Kurz se dělí na krizovou intervenci tváří v tvář a telefonickou. Celková cena se pohybuje kolem čtrnácti tisíc korun, zájemci mohou absolvovat každou část zvlášť. „Peněz vůbec nelituju. Kurz je zaměřený hodně prakticky a díky modelovým situacím přicházím na to, na čem bych měla u sebe zapracovat,“ vřele doporučila kurz Zuzana Wimmerová. Kvůli oblíbenosti kurzu se chystá jeho rozšíření. „Na podzim plánujeme poprvé otevřít i kurz internetového poradenství jako nástroj při krizové intervenci za asi tři a půl tisíce korun,“ řekla Smejkalová.

Zájem je i o projektivní techniky jako je Test stromu, Test ruk či Kresba postavy, jejichž kurzy vede Zdeněk Altman. Dále se studenti mohou zúčastnit kurzu Psychologické posuzování věrohodnosti a současné metody kriminální a investigativní psychologie, Základů koučovacího přístupu nebo Ochutnávky terapeutických výcviků. Cena všech těchto kurzů se pohybuje okolo dvou tisíc korun. „V dubnu jsem se zúčastnila kurzu Úvod do koučovacího přístupu. Sice mi nejdřív kurz přišel celkem drahý, záhy jsem ale zjistila, že jsem daleko více motivovaná k aktivní účasti a tak si z kurzu víc odnáším,“ popsala zkušenost s kurzy Veronika Barancová.

Dále je možné absolvovat Kurz první pomoci zážitkem, Grafologie, Zpětné vazby a Motivační rozhovory v Olomouci či kurz Rodinných konstelací v Praze. „V současnosti pracujeme na vytvoření platformy ‚ČASP couchsurfing‘. Studentům by výrazně usnadnil účast na kurzech konajících se v jiných městech a také pomohl k seznámení se studenty psychologie nejen z České republiky,“ uvedla viceprezidentka ČASP Brno Barbora Chvátalová.

ČASP chce zapracovat na spolupráci studentů z Česka a světa

Ačkoliv byla asociace založena v roce 2001, mezi studenty fakulty sociálních studií doposud hlouběji nepronikla. „O možnostech kurzu jsem se dozvěděla až v druhém ročníku a to v podstatě jen náhodou, uvedla studentka Svatava Buráňová. Důvod může být i v tom, že viceprezidenti asociace byli vždy z filozofické fakulty a mezi studenty obou fakult neexistovala příliš spolupráce. To se ovšem začíná měnit díky čerstvé viceprezidentce Barboře Chvátalové, která studuje psychologii na obou fakultách. Spolupráce studentů se zlepšuje zejména díky společné komunikační platformě SPIN! (Studenti psychologie, inovujme!). „Jedním z mých cílů je také informovat studenty o možnosti zapojení ve světě. Mohou se účastnit různých letních škol nebo odborných konferencí například v EFPSE, což je Evropská federace asociací studentů psychologie,“ svěřila se se svými plány Chvátalová.

Brno má bezkonkurenční počet studentů psychologie, v porovnání s ostatními českými městy, a podle Chvátalové je potřeba neustrnout a stále vytvářet nové příležitosti pro studenty, aby mohli maximálně využít svůj potenciál.

 

Více o kurzech ČASP se dozvíte zde.

 

Ilustrační foto: freedigitalphoto.com

Klíčová slova: psychologie, fakulta sociální studií, filozofická fakulta, ČASP, kurzy, IKAPSY

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.