06.10.2015 16:48


Ztraceni v lese s mapou a buzolou

Autor: Klára Slavíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Každý víkend, aniž by o tom měl obyčejný smrtelník ponětí, se po celé republice koná nespočet závodů orientačního běhu. Jde při nich hlavně o to (ne)ztratit se v lese, prozkoumat jeho nejzapadlejší části a najít všechny schované kontroly.


Na startu je plno. První závodníci už započali svoji misi a další se teprve připravují. Protáhnout celé tělo,“rozklusat se“ nebo ještě rychle použít lesní záchod v podobě na větvi pověšeného toaletního papíru - holky na jedné straně cesty, kluci na druhé. Nejdůležitější je ale start najít a dostavit se na něj včas. Od centra závodu je totiž často až dva kilometry vzdálený. Musí být zkrátka na kraji lesa.

Každou minutu přibývá v lesním prostoru několik dalších, zdánlivě zmateně pobíhajících lidí. Všichni však vědí, kam míří. Ze startu přímo na první kontrolu, z jedničky na dvojku, z dvojky na trojku a tak dále až do cíle.

„Pip,pip, pip,píííp,“ oznamuje mi přístroj, že je na čase vyběhnout. Tak tedy běžím, dívám se do mapy a snažím se zorientovat. Moje kontrola je zhruba... tímhle směrem! Vydávám se na pospas lesu a ze všech sil se snažím udržet původně určený směr. Nemělo by to být daleko, tak snad budu mít štěstí. Vedle sebe vidím posed. Zkontroluju v mapě, jestli ho mám po cestě potkat. Chvíle napětí. Uf, posed je skutečně po cestě na moji kontrolu. Přesně vím, kde jsem. To je pocit, který v lese moc často nezažívám.

Maminka s holčičkou také úspěšně dorazily ke kontrole


 Kolem probíhá malá holčička s maminkou. „Podívej se, teď jsme tady a musíme se dostat sem,“ vysvětluje maminka. Holčičku ale víc zajímá šnek, který se líně plazí po ostružinovém listu. „Taky by se mi tu v lese hodila maminka,“ pomyslím si a běžím dál. Kolem krmelce a vývratu, hop přes potok a už je tu! Kontrolu lze vidět už z dálky, je totiž označena oranžovým lampionem. Tohle je ten pocit, o který tu jde. Trmácíte se zarostlým porostem, do kopců, přes bažiny a najednou se před vámi objeví ten oranžový vytoužený cíl. Teď už jen, aby to byla ta moje, správná kontrola. „Ukaž, kde to máš?“ ptá se ve spěchu postarší upocený běžec. Ukazuju mu na mapě kontrolu, u které stojíme. Se sakrováním odběhne pryč. Netrefil kontrolu. ,,Chudák," pomyslím si, protože tenhle pocit znám až příliš dobře. Můj orientační smysl nestojí za nic.


Vytoužená cílová kontrola čeká na závodníkyOrazím kontrolu na čip, který mám na prstě a pokračuju dál ve svém putování. Vzdušnou čarou je vzdálenost často sice krátká, ale pokud si nechcete vypíchnout oko v „hustníku“, jak se v závodnické hantýrce přezdívá hustému lesu, nebo se ztratit ve spleti vrstevnic, je často lepší zvolit delší, ale zato jistější cestu. Každá vteřina strávená na cestě z jedné kontroly na další je totiž drahá.

Závod je už v plném proudu. Kolem neustále probíhají běžci. To je dobré znamení. Nejsem v lese ještě tak dlouho. Kdybych se ztratila, mám se koho zeptat na cestu. Může se totiž lehce stát, že si myslíte, že víte, kam běžíte a z ničeho nic zjistíte, že nemáte tušení. A co je horší, okolí najednou vůbec neodpovídá tomu, co stojí v mapě. Potom už zbývá jen pobíhat sem a tam a čekat, až kolem proběhne nějaký ne moc náruživý běžec, který se kvůli vám zastaví a ukáže, kde že se to vlastně nacházíte. Ztrácení zkrátka k orientačnímu běhu patří stejně jako bahno a ostružiny.

Dobíhám do cíle. Moje nohy jsou příjemně unavené. Zase jsem to zvládla. S velkou dávkou štěstí a pomoci ostatních jsem posbírala všechny kontroly. Mám je teď na svém prstě. Zjistím, že všichni moji známí už dávno doběhli. Ale to nevadí. Podívám se na své umístění. Jsem dvanáctá z dvanácti. Všechno je, jak má být. Nastává pozávodní pohoda, všichni si povídají o tom, co v lese zažili. Nad pivem a klobásou si ukazují, kde se ztratili a vysvětlují jeden druhému, že to vlastně nebyla tak úplně jejich vina.

Závody pomalu končí, dobíhají poslední zbloudilí závodníci a vyhlašují se výsledky. „Tak zase příští sobotu,“ loučí se všichni nakonec a odjíždějí do svých domovů, nabiti zážitky a pozitivní energií, ze které budou čerpat celý náročný pracovní týden.

Klíčová slova: orientační běh, mapa, závodníci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.