16.03.2019 20:00


Znojemští studenti mohou jazykové certifikáty získat bezplatně i letos

Autor: Anežka Horová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Žáci základních škol, studenti i čerství absolventi s trvalým bydlištěm ve Znojmě mohou zažádat o proplacení úspěšně složeného certifikátu z angličtiny nebo němčiny i letos. Umožňují jim to znojemští radní, kteří v roce 2012 podpořili projekt Kolumbus a následně také jeho součást Znojmo mluví anglicky. Programy mají za cíl zlepšit výuku jazyků ve Znojmě. Možnosti proplacení využilo doposud přes čtyři sta studentů.

Leoš Kozdas využil proplacení anglického certifikátu ze zkoušky FCE. Foto: Anežka Horová.

Znojmo – Nechat si proplatit jazykový certifikát mohou obyvatelé Znojma, kteří studují nebo zrovna dokončili základní či střední školu. Znojemští radní tím podporují výuku jazyků na školách. Podle průzkumů je totiž jedním z největších problémů Znojma vysoká nezaměstnanost, která má podle radních příčinu mimo jiné v nedostatečně vzdělaném obyvatelstvu. „Projekt Kolumbus vznikl v roce 2012 jako nástroj proti nezaměstnanosti a pro posílení konkurenceschopnosti na trhu práce. Znojmo mluví anglicky se stalo jednou z jeho nejúspěšnějších částí. Kromě podpory ve formě proplacení úspěšně složených certifikátů, dotují radní v tomto programu i pořízení učebnic a pomůcek, pořádání zájezdů nebo zapojení zahraničního letora do výuky,“ řekla mluvčí znojemského městského úřadu Zuzana Pastrňáková.

Proplácení anglických certifikátů se týká pouze státní jazykové zkoušky a zkoušek Cambridge English for Speakers of Other Languages (ESOL). Součástí je také zkouška First Certificate in English (FCE), kterou studenti volí nejčastěji. Výhod projektu využil i absolvent znojemského gymnázia Leoš Kozdas. „Ve třetím ročníku jsem se rozhodl udělat si zkoušku FCE, která je na úrovni B2 – středně pokročilý. Pokud bych v ní však získal více než devadesát procent, automaticky bych dostal vyšší úroveň, tedy C1 – pokročilý, která se testuje jinou zkouškou,“ vysvětlil. Zkoušku složil kvůli jejím výhodám v navazujícím studiu. „Certifikát jsem chtěl mít především proto, že je užitečný na vysoké škole,“ dodal Kozdas.

Na zkoušku FCE se studenti mohou zaregistrovat do 1. dubna na Soukromé vysoké škole ve Znojmě. Potvrzení o úspěšném složení zkoušky jim v budoucnosti může ulehčit například studium jazyků na vysokých školách. „Obecně platí, že studenti musí během studia na Masarykově univerzitě absolvovat kurz odborného cizího jazyka, jehož výstupní úrovní je B2, na některých fakultách C1. Certifikát jim může usnadnit situaci v tom, že si jej mohou nechat uznat jako doklad o dané úrovni a tím pádem už nemusí kurz odborného cizího jazyka navštěvovat,“ přiblížila mluvčí Centra jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity Bára Sobotková. Certifikáty vedení univerzity uznává na minimální úrovni B2. Na Fakultě sociálních studií nesmí být zkouška FCE hodnocena hůře než C a nesmí být absolvována před více než třemi roky. Certifikáty na úrovni C1 časové omezení nemají. „Je však potřeba ověřit si informace na webu příslušné fakulty, protože podmínky se liší dle fakult. Například na Právnické fakultě neuznávají certifikáty z obecného cizího jazyka, ale pouze z odborného,“ sdělila Sobotková.

Na program Znojmo mluví anglicky navazuje od loňského roku projekt Kolumbus #2, který finančně podporuje nadané žáky a studenty ve všech oborech. Funguje jako dotační program, jehož výhod mohou využívat všechny znojemské školy, a také jako individuální podpora ve formě stipendií.

Klíčová slova: projekt Kolumbus, Znojmo mluví anglicky, jazykové certifikáty, FCE

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.