27.03.2013 12:32


Znojemští studenti mají jazykové certifikáty zdarma

Autor: Anna Bromová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti střední či vysoké školy s trvalým bydlištěm ve Znojmě mají letos jedinečnou příležitost. Jazykové certifikáty z angličtiny a němčiny jim proplatí odbor školství města. Cílem projektu je snížení nezaměstnanosti.

Znojmo – Proti nezaměstnanosti mladých začalo aktivně bojovat vedení města Znojma. Loni v říjnu odstartovalo projekt Kolumbus, který má zajistit lepší kvalifikaci absolventů a větší počet vhodných pracovních míst. Jednou z cest, jak tohoto cíle dosáhnout, je i snaha motivovat mladé ke studiu cizího jazyka. Radní se proto rozhodli proplatit studentům jazykové certifikáty. Zvýšenou poptávkou po přípravných kurzech na zkoušky zároveň chtějí pomoci místním podnikatelům.

„Instituce, na jejichž zkoušky se vztahuje proplácení, jsou pro angličtinu British Council, pro němčinu Goethe Institut a pro oba jazyky pak státní jazyková zkouška,“ vysvětlila mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková. Nutné je však splnit i další podmínky. Zájemci musí studovat střední či vysokou školu a mít trvalé bydliště ve Znojmě. Zkoušku navíc musí složit letos, a to na úrovni B1, B2 nebo C1 společného evropského referenčního rámce.

Potvrzení o jazykových schopnostech může být studentům prospěšné jak v přihláškách na další školy, tak v průběhu hledání zaměstnání. Při svém výběru se dokonce nemusí omezovat jen na nabídku míst v České republice, kromě státní zkoušky totiž certifikáty platí i v zahraničí. „Nejraději bych si zaregistrovala trvalé bydliště ve Znojmě, abych mohla této akce využít,“ řekla brněnská studentka Barbora Skálová. Běžně totiž jazykové zkoušky stojí kolem čtyř tisíc korun.

Město dále plánuje v rámci projektu Kolumbus propojit praxe technických škol s většími zaměstnavateli, což může absolventům značně pomoci uplatnit se na trhu práce. Studenti například dostanou od firmy stipendium, když se zavážou pro ni následně několik let pracovat. „Být zaměstnaný hned po absolutoriu školy vidím spíš jako výhodu než nějaký závazek. Nemusel bych si potom hledat práci bez praxe,“ uvedl student Martin Veselý ze Znojma.

Klíčová slova: Znojmo, jazykové certifikáty, zdarma, Kolumbus

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.