12.11.2012 22:07


Změny v brněnské dopravě postihnou studenty jen minimálně

Autor: Jan Pluhař | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Redukce linek brněnské hromadné dopravy, díky které by měl příští rok dopravní podnik ušetřit padesát milionů korun, zasáhne studenty pouze okrajově. Změny pro rok 2013 mladým lidem většinou nevadí, často o nich zatím ani neví.

Brno Před necelým měsícem pobouřil studenty v Brně návrh dopravního podniku na zpoplatnění nočních rozjezdů. Proti speciálním poplatkům vznikla dokonce i petice a téměř devět tisíc podepsaných lidí nakonec dosáhlo svého za rozjezdy platit zatím nebudou. Náměstek primátora Robert Kotzian označil návrh, který původně podporoval, za příliš komplikovaný. "Možná se ukáže, že taková úprava nakonec ani nebude nutná,“ uvedl. Vedení dopravního podniku totiž společně s magistrátem přišlo k závěru, že bude snadnější chybějící peníze v rozpočtu dopravce ne vydělat, ale ušetřit. A to celoplošnou redukcí brněnských linek hromadné dopravy.Tramvaj s číslem třináct už v Brně jezdit nebude. Foto: Galerie MHD Brno

Výsledný plán zahrnuje asi dvě desítky změn (jejich souhrn zde). U studentů však vyvolává podstatně méně negativních reakcí, než případně zpoplatnění nočních spojů. Někteří o změnách pro příští rok zatím ani nevědí. "Jsem rád, že nám nezpoplatnili rozjezdy. O žádných jiných změnách nevím a ani mě moc nezajímají, do školy se vždycky nějak dostanu," řekl student anglické literatury Jan Tománek. I mezi mladými lidmi, kteří o novinkách slyšeli, však změny zasáhnou málokoho. "Kroky dopravního podniku registruju, ale prakticky žádná změna se mě netýká," uvedl mezi jinými student mezinárodních vztahů Tomáš Maďar. Asi nejzásadnější změnou pro rok 2013 je zrušení tramvají s čísly sedm a třináct, ke kterému se negativně vyjádřilo několik studentů. "Třináctkou jezdím každý den. Dá se říct, že bydlím na jednom konci trasy a školu mám na druhém, takže jsem určitě proti zrušení," sdělil student biomedicínské techniky a bioinformatiky Martin Králík. Stejný názor má také studentka konstrukcí a dopravních staveb Barbora Vaculíková: "Už teď bývá dvanáctka dost přeplněná. A co teprv, až zruší třináctku? Největší problém vznikne asi na České, kde bude muset zbytečně přestupovat velké množství lidí." Tramvaj s číslem třináct by mělo na trase z Juliánova na Českou nahradit číslo devět. Lidem, kteří jezdí přes Konečného náměstí dále, však zbyde pouze dvanáctka. Tramvaj s číslem dvanáct by z tohoto důvodu měla jezdit v kratších intervalech. Jestli to bude stačit, se ukáže na začátku příštího roku. Vzhledem k reakcím veřejnosti je však Dopravní podnik města Brna na dobré cestě a jeho nový plán je výrazně lépe promyšlený, než ten původní.

Klíčová slova: MHD, Brno, změny, Dopravní podnik, 2013

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Lenka | 21. 11. 2012, 14:10
"Vzhledem k reakcím veřejnosti je však Dopravní podnik města Brna na dobré cestě a jeho nový plán je výrazně lépe promyšlený, než ten původní." Není tohle subjektivní tvrzení?