14.04.2011 09:17


Zlato bude populární v každé době

Autor: Bronislav Jaroš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V období doznívající hospodářské krize se zlato stalo synonymem bezpečnosti. Proto do této suroviny investuje stále více lidí, přestože je cena investičního zlata v současnosti na historickém maximu.

Česko – Zlato se v poslední době stalo velmi žádanou položkou. Investovat do vzácného kovu se rozhodla i Helena Jiřičná z východních Čech, která si na sebe nepřála upoutat pozornost, a proto  změnila své jméno. „Zdědila jsem nějaké peníze a v této nevyzpytatelné době je nechci jen tak utratit, ale někam bezpečně uložit na horší časy,“ řekla. ffGramový slitek zlata s certifikátem. Foto: Bronislav Jaroš

Jiřičná je jen jedním z mnoha klientů firem, které zprostředkovávají investice do zlata. Zájemců stále přibývá. „Kvůli hospodářské recesi začala novodobá zlatá horečka. Nárůst zájmu je skutečně dramatický,“ potvrdil trend vzrůstajícího počtu investorů zástupce společnosti Pentia Consulting Tomáš Koudela. Firmy obchodující s investičním zlatem zpravidla nabízejí svým klientům dvě možnosti. Lidé mohou zlato nakoupit jednorázově nebo si pravidelně každý měsíc spořit.

Spořící plán zvolila i Jiřičná. Zlato přitom považuje za nejlepší kompromis mezi bezpečnou investicí a výnosem. „Mám špatnou zkušenost s krachujícími fondy, výnos z penzijního připojištění je takřka nulový. Stavební spoření se dnes už také moc nevyplatí. Zlato mi doporučil jeden můj známý a myslím, že mi poradil dobře,“ uvedla.

Podle analytika Československé obchodní banky Petra Báči bude zlato jako symbol bezpečné investice zřejmě vždy populární. „Investice do zlata je v současné době, která je charakteristická extrémně uvolněnými politikami hlavních světových centrálních bank, velice oblíbená,“ sdělil. Zároveň však dodal, že se díky pokračujícímu oživení světové ekonomiky pozornost investorů a spekulantů pomalu obrací k surovinám, které jsou těsněji spjaté s výrobou. Tedy například k ropě a základním kovům. To může být z dlouhodobějšího pohledu pro zlato rizikem. „Problémem u zlata ale také může být velký rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou či náklady spojené s jeho uskladněním a pojištěním,“ upozornil Báča.

Nejlepší cestu pro individuálního investora tak Báča vidí v investici do akcií firem, které zlato těží. Jiřičná by ale své peníze do akcií neinvestovala. „Na akciích se dá hodně vydělat, ale taky zároveň o všechno přijít. Kdežto zlato mi pořád zůstane.“

Podle statistik Československé obchodní banky činí investice do fyzického zlata čtrnáct procent z celkové poptávky. Více než šedesát procent průmyslové poptávky po zlatě jde na vrub asijských zemí. Padesát procent má na svědomí klenotnictví a jedenáct procent ostatní průmysl, především elektrotechnický.

Klíčová slova: investice, zlato

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.