06.10.2016 13:55


Zkušenosti z Erasmu se zájemci dozví na Mobilitním týdnu

Autor: Pavlína Tomečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Tipy a informace k zahraničním pobytům nabízí do čtvrtka v kině Scala pracovníci Centra zahraniční spolupráce i studenti, kteří byli třeba na Erasmu. Poradí také, jak napsat správně motivační dopis nebo jak se ucházet o prestižní stipendia.

Tipy a informace k zahraničním pobytům nabízí do čtvrtka v kině Scala pracovníci Centra zahraniční spolupráce i studenti, kteří byli třeba na Erasmu. Poradí také, jak napsat správně motivační dopis nebo jak se ucházet o prestižní stipendia.

 

Brno – Na Erasmu v Německu strávil Jakub Seiboth pět měsíců. Vyzkoušel si tam studium žurnalistiky na berlínské Freie Universität. Pobyt ho neobohatil jen o nové vědomosti, ale i o nové zážitky a přátelství. „Můžu říct, že ani jednou za celou dobu jsem necítil stesk po domově. Kdybych nemusel za těch pět měsíců jet jednou domů kvůli škole, tak bych asi ani nejel," vzpomíná.

Na semestrální zahraniční pobyty ročně vyjede z Masarykovy univerzity zhruba 1600 studentů. „Když se studenti rozhodnou, že chtějí jet na Erasmus, většinou se ptají, kde vzít informace," vysvětluje koordinátorka pro mezinárodní programy Centra pro zahraniční spolupráci Lucie Durcová. Ideální příležitostí je podle ní Mobilitní týden: Keep moving, který centrum pořádá v těchto dnech. Kromě série přednášek o programech a zkušenostech z pobytů je součástí Mezinárodní festival jídla nebo promítání cestovatelských filmů.

Jakub potvrzuje, že neměl problém získat o pobytech informace. Komplikací ale podle něho byl spíše informační systém hostitelské univerzity. „Systémy Masarykovy univerzity a Freie Universität se hodně liší. Pro někoho to může být po příjezdu docela šok," vysvětluje. Stejně tak bylo podle něj důležité dodržovat termíny například pro podpis smluv. Naopak kulturní šok vůbec nezažil. „Německá kultura je skoro stejná, jako ta česká," říká.

Nejčastější nesnáze, se kterými se studenti na pobytech setkávají, jsou podle vedoucího Oddělení pro mobilitu Centra zahraniční spolupráce Martina Vaška životní náklady, neodpovídající nabídka předmětů nebo neznámá zkušenost a nové prostředí. Někteří studenti se i proto bojí vyjet studovat do zahraničí. „Doporučujeme si přečíst závěrečné zprávy z pobytů. Na Mobilitním týdnu se může zájemce zeptat na to, čeho se obává. Poskytujeme také konzultace u nás v centru," zve Vašek.

Studentka psychologie Kristýna Mlčúchová na studijní pobyt do zahraničí nechce. „Našla jsem si v Brně práci, ve které se můžu rozvíjet. Kdybych jela na Erasmus, přišla bych o ni," svěřuje se. Jakub si myslí, že právě na Erasmu nebo podobném pobytu si člověk ujasní, co chce v životě dělat. „Rozhodně mi pobyt hodně přinesl. Zlepšil jsem se v jazycích, poznal jsem život v Německu na vlastní kůži a potkal jsem spoustu zajímavých lidí z celého světa," hodnotí semestr strávený v Berlíně. 

Klíčová slova: Erasmus, zahraniční pobyt, Mobilitní týden, studium v zahraničí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.