24.04.2020 09:18


Zkoušky na konci semestru se na FSS uskuteční dálkově

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Dveře fakulty se zavřely desátého března a pro většinu studentů se neotevřou ani po konci semestru. Vedení Fakulty sociálních studií rozhodlo, že všechny semestrální zkoušky budou studenti skládat online. Už dříve se rozhodlo, že zkouškové období protáhne až do září.

Brno Místo vyplňování testů pod dozorem učitele v posluchárně nebo zkoušení v kabinetě vyučujících budou studenti FSS ve zkouškovém období psát testy online nebo odpovídat na otázky přes videohovor. 

Podle proděkanky pro studium Adély Souralové je rozhodnutí o konání distančních zkoušek definitivní. I kdyby se situace vyvíjela dobře, nechceme nikoho vystavovat potenciálnímu riziku, kterým by byla cesta do Brna na fakultu mohla být. Někteří studenti mohou být v karanténě nebo se nemusí dostat ze Slovenska přes hranice, takže zkoušky se připravují kompletně online,” říká Souralová. 

V případě, když studenti vyplňují testy z domova, není možné dohlédnout na to, že studenti nebudou podvádět a nepomohou si třeba hledáním odpovědí na internetu. Budeme myslet na to, abychom podvádění, co nejvíce podchytili, ale také budeme důvěřovat studujícím, že se k němu budou, co nejméně uchylovat, “ říká Souralová. 

Ve hře je podle Souralové například změna písemných zkoušek na ústní. K tomu se přiklání i vedoucí katedry environmentálních studií Karel Stibral: Ústní zkouška přes Zoom nebo Skype je taková forma zkoušení, která nejvíce sníží možnost čerpat informace jinde. Těžko si jde současně googlovat odpověď či hledat v zápiskách a dívat se na obrazovku,” podotýká Karel Stibral. 

Konkrétní návod pro způsob ověřování znalostí na dálku se ale na fakultě teprve připravuje. Uvědomujeme si, že tato situace je pro studenty znejišťující a nepříjemná. Na katedře teď právě horečně řešíme, jak zkoušky nastavit, aby byly férové a doopravdy ověřovaly znalosti,” vysvětluje vedoucí katedry psychologie Lenka Lacinová. 

Pro Radovana Pláška, který vyučuje na katedře žurnalistiky je nový způsob zkoušení nepříjemný kvůli ztrátě bezprostředního kontaktu mezi studenty. Vyučuji předmět Rétorika, součástí jeho ukončení jsou živé výstupy před ostatními a online videokonference bohužel nedokáže plnohodně nahradit společně sdílený prostor,” podotýká Plášek. 

Ze strany studentů zatím námitky na změněnou podobu zkoušky nezaznívají. Myslím, že vyučující reagují na novou situaci docela pohotově a dávají nám vědět změny podmínek pro ukončení kurzů,” říká studentka žurnalistiky a sociologie Kateřina Friedlová. Kdyby se ale písemné zkoušky změnily na ústní, přiznává, že by to by to pro ni bylo náročnější.

Při konání zkoušek na dálku mohou komplikace způsobit i použité technologie. Takové problémy budou podle Souralové vyučující řešit i pomocí doporučení, které k distančnímu zkoušení vydalo ministerstvo školství. 

Z devíti fakult MU se pro změnu všech zkoušek na distanční rozhodli například na Právnické nebo Přírodovědecké fakultě. Ostatní fakulty zatím nechávají možnost prezenční zkoušky otevřenou.

Klíčová slova: zkoušky, online, FSS

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.