22.11.2016 22:52


Zkouškové období se blíží. Tipy na studijní místa v Brně

Autor: Kateřina Chládková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Semestr se chýlí ke konci a tisíce brněnských studentů řeší stejný problém. Jak a kde se co nejefektivněji připravit na nadcházející maraton testů, zkoušení a uzávěrek. Každý upřednostňuje jiný postup, však i učení je hodně individuální proces. Zde je rychlý přehled základních studijních míst v Brně pro ty, kteří hledají inspiraci.

Moravská zemská knihovna nabízí i odborné publikace, které jsou na fakultách rozebrané. Foto: Kateřina Chládková.

Brno – Snad každý student už zažil pocit, kdy zbývá jediný den  do zkoušky, materiálů je hodně a vědomostí uložených v paměti málo. Hlavně v takových chvílích zapůsobí zákon schválnosti a není po ruce místo, kde se v klidu učit. Spolubydlící si potřebuje opakovat nahlas všechny kosti v zápěstí, kolejní studovna je plná nebo převládá strach z domácí prokrastinace u seriálů. Kam se tedy vypravit, když teče do bot?

Knihovna jako studentův druhý domov

První kroky automaticky míří do knihovny. Měl by tam být klid a spousta odborné literatury k ruce. Také zde člověk zažije pocit sounáležitosti s ostatními. Pokud tedy ve zkouškovém najde místo k sezení. Knihovny ale kromě toho všeho nabízí i doplňkové služby, kterými se studentům snaží zpříjemnit těžké chvíle.

Ústřední knihovna Filosofické fakulty poskytuje kromě standartních služeb například i půjčování deštníků. Foto: Kateřina Chládková.Fakulta sociálních studií tento semestr zavedla nové vychytávky. Kromě již známých špuntů do uší, zámků na notebooky, flash disků, nabíječek nebo sluchátek nově nabízí praktické tašky pro ty, kteří si potřebují odnést z regálu ke stolu víc knih, než kolik unesou v náručí. Knihovna nabízí i budku „pod hákem“, která by měla chránit před nežádoucím hlukem. V suterénu pak studenti mohou navštívit další studovny nebo si zamluvit společnou pracovnu s projektorem, která se hodí k tvorbě skupinových projektů.

Doplňkové služby nabízí i další fakultní knihovny. Knihovny filosofické a pedagogické fakultě půjčují čtečky elektronických knih, na pedagogické a přírodovědecké pak nabízejí i tablety nebo iPady. Filosofická fakulta pak nabízí zapůjčení deky nebo deštníku pro ty, které na odchodu zaskočí špatné počasí. Pro pohodlné studium zavádějí fakulty nejen do knihoven velké sedací vaky. Najdete je například v suterénu knihovny FSS a v jejím atriu, v klidové zóně přírodovědecké fakulty, na kampusu nebo na filosofické fakultě.

Všechny zmíněné služby poskytuje také neuniverzitní Moravská zemská knihovna (MZK). Kromě toho v ní také mají většinu odborných publikací, které jsou ve fakultních knihovnách zrovna rozebrané, archiv novin a časopisů i praktickou tichou studovnu. Klíč od ní je k dostání v půjčovně v přízemí. Registrace do MZK je pro mladší dvaceti let zdarma, poté studenti platí 100 korun.

Zajímavostí je akademické Středisko Teiresiás. Sídlí v budově staré lékařské fakulty a zaměřuje se na pomoc studentům, vyučujícím i veřejnosti se speciálními nároky. Těmi mohou být lidé se zrakovým, sluchovým nebo tělesným handicapem, s poruchami učení nebo s psychickými potížemi. Knihovna Střediska Teiresiás nabízí kromě dalších služeb hlavně digitalizované knihy, brailleský tisk atd.

Ve většině knihoven je možné studovat celý den až do 20 hodin. FSS tuto dobu prodlužuje o hodinu a v Moravské zemské knihovně můžete studovat až do 22 hodin.

Když je třeba ponocovat

V budově staré lékařské fakulty sídlí celouniverzitní počítačová studovna (CPS). Její nespornou výhodou je, že v ní lze studovat dvacet čtyři hodin denně. Ke vstupu je nutné několikrát otevřít dveře ISIC kartou a hned u vchodu ukazuje obrazovka, kde je volné místo. Bohužel se tato studovna stává často útočištěm neohleduplných a hlučných studentů, kteří počítač využívají jako zdroj rozptýlení.

Přesto nabízí CPS zajímavé služby, které se studentům mohou hodit. Otevírací doba poskytuje útočiště všem, kteří potřebují pracovat přes noc, ale nemají kde. Navíc studovna nabízí například velkoformátový tisk nebo skenery na kinofilmy s nainstalovaným Photoshopem a OCD.

Přímo ke zdroji: Kavárny a jiné podniky

Studium v kavárnách, čajovnách či hospodách může být ošidné. Vyžaduje mnoho sebeovládání a schopnost vytěsnit a ignorovat okolní hluk. Přesto ale mohou sloužit studijním účelům. Nejen že nabízí možnost konzumovat povzbuzující nápoje a svačiny přímo při učení, což ve většině knihoven (s výjimkou FSS) nelze. Zároveň je člověku líto promarnit čas zaplacený nemalými částkami za kávu nebo čaj. Nejlepší jsou k tomuto účelu podniky v blízkosti fakult nebo přímo v nich.

V Café Podnebí nabízí výborná a zdravá denní menu, ale také například club maté pro ty, kteří jsou v půlce zkouškového období přepití kávy, ale na kofein nedají dopustit. To vše u malých stolků, na které se vejde tak akorát notebook, zápisník a kniha. Dostatek zásuvek může jen potěšit. V centru pak sídlí například kavárna Fusion, která je vhodná pro všechny chronické internetové závisláky. Nemají tam totiž wifi připojení. Studenti si tedy mohou objednat například výbornou filtrovanou kávu a plně se soustředit na své offline materiály.

Klíčová slova: studium, studijní místa, knihovny, muni, cps

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.