26.04.2015 18:44


Získat prospěchové stipendium může být dřina, záleží však na fakultě

Autor: Karousová Iveta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Zatímco stipendium na podporu ubytování získá jednou za semestr každý, kdo nebydlí v Brně a studuje poprvé na vysoké škole, dosáhnout na prospěchové stipendium nemusí být jednoduché. Každá fakulta si podmínky pro jeho získání stanovuje sama. Někde stačí získat požadovaný průměr, jinde je nutné patřit mezi nejlepší studenty oboru.

Brno – Masarykova univerzita vypisuje řadu stipendijních programů, mezi nimi i podporu pro nejlepší studenty ve formě prospěchového stipendia. Konkrétní nastavení podmínek mají ale na starosti jednotlivé fakulty, a tak se mohou velmi lišit. Většinou však stačí dosáhnout určitého průměru. „Jednoho dne mi přišel e-mail, že jsem splnila všechny podmínky a že získám stipendium. Vůbec jsem to nečekala, stalo se to úplně neplánovaně,“ řekla studentka fyziky Veronika Dočkalová.

Studenti Přírodovědecké fakulty musí mít průměr do 1,20, aby mohli stipendium získat. Počítají se známky za celý poslední rok. "Od starších studentů jsem věděla, že se nevyplatí o stipendium snažit ze všech sil. Ta částka není moc vysoká," sdělila Dočkalová. Za své výsledky získala čtyři tisíce korun. „Je dost smutné, že ubytovací stipendium za rok je mnohem větší než to prospěchové. Víc než pilné studium se tedy vyplatí přepsat si trvalé bydliště mimo Pilné studium se může vyplatit. Ilustrační foto. Autor: Iveta Karousová.Brno,“ dodala.

Jedny z nejmírnějších podmínek mají studenti Fakulty informatiky a Fakulty sportovních studií. Stačí jim průměr do 1,50 a musí získat alespoň dvacet kreditů za semestr. Studenti obou fakult jsou rozděleni podle průměru do několika skupin a platí, že čím lepší známky, tím více peněz mohou získat.

Oproti tomu na Filozofické fakultě je stipendium stejné pro všechny bez ohledu na jejich známky. Pět tisíc získá každý student, jehož průměr nepřesáhl 1,50 za celou dobu studia, získal více než třicet kreditů za semestr a patří mezi patnáct procent nejlepších studentů ve svém studijním programu. „Minulý semestr získalo stipendium téměř dvě stě padesát studentů, loni na jaře to byly necelé dvě stovky,“ uvedl David Taranza ze studijního oddělení.

Stejně tak na Ekonomicko-správní fakultě se počítají všechny známky, nejen z daného semestru. „Celkem mě mrzí, že se počítají zkoušky za celé studium. Pro mě to znamená, že trochu horší, i když ne katastrofální, průměr z prvního ročníku mi zmařil šance na získání stipendia i do budoucnosti. V dalších semestrech bych musela mít perfektní známky, abych si zlepšila celkový průměr,“ řekla studentka regionálního rozvoje a cestovního ruchu Eva Bilená. Podmínkou je dosažení průměru do 1,30, výška stipendia se odvíjí od průměru a celkového počtu kreditů, které student získal.

Nejvíce peněz za dobré známky mohou získat budoucí právníci. Pokud na konci šestého nebo devátého semestru složí všechny zkoušky s hodnocením výborně, vyplatí jim fakulta dvacet tisíc. Na druhou stranu studenti Pedagogické fakulty získají tři tisíce za rok, pokud získají alespoň šedesát kreditů a dosáhnou průměru 1,20.

Jedinou fakultou, na které studenti nemohou získat prospěchové stipendium, je Fakulta sociálních studií (FSS). „Prospěchová stipendia jsme naposledy vypisovali v roce 2013,“ uvedl Jan Písařík ze studijního oddělení. Do té doby mohli na peníze dosáhnout vždy tři nejlepší studenti oboru. „FSS má výrazně jinou strukturu udělování stipendií než ostatní fakulty. Ze všech programů na podporu talentovaných studentů nám prospěchová stipendia přišla jako nejméně efektivní. Snažili jsme se proto zvýšit počet udělovaných Cen děkana pro nejlepší studenty, což jsou obvykle i studenti s velmi dobrým prospěchem,“ vysvětlil proděkan pro studijní záležitosti Roman Chytilek. Fakulta každoročně vynaloží několik milionů korun na programy, které oceňují mimořádné odborné výkony studentů, jejich publikační aktivitu nebo studenty, kteří napíší nejlepší závěrečné práce.

Budoucí lékaři si na prospěchové stipendium musí počkat do druhého ročníku. Studenti ve třetím až šestém semestru mají na stipendium nárok, pokud se jejich průměr pohybuje do 1,11. V sedmém a osmém semestru stačí mít průměr do 1,30, od devátého semestru se hranice posouvá na 1,50.

Klíčová slova: prospěchová stipendia, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.