21.11.2013 10:44


Zimu se snažíme rozchodit, říkají brněnští bezdomovci

Autor: Ema Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští bezdomovci se shodují, že zima je pro ně vůbec nejhorším obdobím. Když nemůžou přespat v azylovém domě, loudají se po městě a vyspí se až ráno. Pro zájemce ve velkých městech, kteří chtějí vyzkoušet, jak se žije bezdomovcům, připravili dobrovolníci z Armády spásy a azylových domů Noc venku.

Autor: Ema Zezulová

Brno – Akce na podporu lidí bez domova Noc venku se dnes kromě Brna uskuteční ještě v Ostravě, Olomouci, Praze nebo Bratislavě. Pořádá ji Armáda spásy ve spolupráci s jihomoravskými azylovými domy. Jako vstupné účastníci donesou balíček trvanlivých potravin v hodnotě padesáti korun. Vybrané jídlo potom charita rozdá lidem, kteří ho potřebují.

Pro odvážné si pořadatelé přichystali přespání venku. V Brně stráví noc u kostela svatého Jakuba. „Je to pro mě neskutečná výzva zkusit spát v takovém počasí. V létě jsem to zažil už mockrát, ale v zimě ještě ne. Ponesu si dvě krabice, ať se trochu izoluji od studené země,“ řekl student Štěpán Káňa. Dnes v noci si s dalšími dobrovolníky vyzkouší, jaké situace zažívají bezdomovci přes zimu.

Noc venku má dnes ve většině měst premiéru. Loni se akce konala pouze v Ostravě, kde na prostranství kolem kostela svatého Václava přespalo kolem čtyřiceti lidí. Letos se rozšířila do dalších osmi měst České ale i Slovenské republiky. „Pro lidi je to možnost strávit jednu noc bez tepla domova, bez tekoucí vody a bez peřin. Navíc návštěvou akce podpoří místní lidi bez domova,“ uvedla organizátorka brněnské akce Barbora Kloudová. Noc venku má původ ve Velké Británii. První zmínky o venkovních spáčích pochází už ze sedmdesátých let.

 

Jak Noc venku prožívali její účastníci, se dozvíte ZDE

Klíčová slova: Noc venku, bezdomovci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.