21.11.2013 17:42


Zimní kino, certifikovaný strom a žádné tramvaje. To jsou letošní brněnské Vánoce

Autor: Tereza Paďourová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Píše se rok 1919, za dva dny nastane Štědrý večer. Spisovatel Rudolf Těsnohlídek spolu se dvěma přáteli necelý půl kilometr od Myslivny lišky Bystroušky nalézá pod stromem sedmnáctiměsíční Lidušku, kterou tam odložila její matka. Právě tato událost podnítila Těsnohlídkův zájem o osudy opuštěných dětí a stala se silným příběhem, který si lidé každoročně připomínají u příležitosti umístění kasiček pod vánočními stromy v Brně.

Brno - Do Štědrého večera zbývá už jen dvaatřicet dnů, brněnské vánoční trhy však horkým jablkem a skořicí zavoní již příští pátek. Právě 29. listopadu v pět hodin odpoledne se lidé mohou přijít podívat na rozsvícení vánočního stromu na náměstí Svobody. Oficiální zahájení na Zelném trhu je o hodinu později, letos s podtitulem Očima dětí. „Vypsali jsme výtvarnou soutěž pro děti, které namalovaly své představy o vánočních trzích. Přihlásilo se sto osm obrázků, z nichž jsme vybrali polovinu, která poslouží jako dekorace tržiště,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka. 

Těsnohlídkův strom, jak se podle tradice již čtyřiadevadesát let od nalezení malé holčičky vánočnímu stromu říká, letos již popáté vybírala veřejnost v internetovém hlasování. Naprostá většina z více než čtyř tisíc hlasujících zvolila jedli ojíněnou. Od 19. listopadu se šestnáctimetrový strom tyčí na náměstí Svobody. „Pyšní se certifikátem FSC - to znamená, že pochází z lesů, kde se k obhospodařování stavíme odpovědně a ekologicky,“ vysvětlil Tomáš Duda z organizace FSC Česká republika. Převezení stromu do Brna předcházela akce v Bílovicích nad Svitavou, kde zástupci města strom u Myslivny lišky Bystroušky oficiálně převzali za účasti tří vnuků Rudolfa Těsnohlídka.

Dobročinným účelům neslouží pouze kasičky Červeného kříže, ve kterých se za posledních deset let vybralo téměř sedm milionů korun. V poledne 23. prosince začne také prodej vánoční polévky, jejíž výtěžek poputuje na výcvik vodicího psa. Na Zelném trhu pak lidé mohou podpořit otevření punčárny, ve které budou pracovat lidé se zdravotním postižením.

Téměř sto padesát stánků na Zelném trhu a náměstí Svobody přivítá návštěvníky od deváté hodiny ranní do tři čtvrtě na deset večer, kdy trhy ukončí noční trubač. Změnou oproti loňskému roku je přesunutí stanoviště oblíbeného Turbomoštu. „Zimní bary bohužel na Zelném trhu nebudou, protože, jak jsme se dozvěděli, nejsou v souladu s konceptem trhů. Lidé ale o Turbomošt nepřijdou. Domluvili jsme se s kavárnou Zastávka, že část sortimentu Zimních barů bude k dispozici na kavárenském stánku. Nejde ale o vyřešení situace ze strany města, byl to náš tah,“ poznamenal provozovatel Zimních barů Jan Vlachynský.

Veřejná výzdoba se jako v minulých letech ponese ve staročeském stylu. „Rozsah osvětlení ulic a stánků se nezměnil, tím pádem zůstává stejně úsporný. Na jeho provoz spotřebujeme za hodinu takové množství energie, jako je nutné na dvacet jedna varných konvic. Na celé Brno je to skutečně málo,“ sdělil generální ředitel Technických sítí Brno Jaromír Machálek.

Po celou dobu do devíti hodin večer letos přes náměstí Svobody nebudou jezdit žádné tramvaje, lidé tak podle zástupců města budou moci nerušeně vnímat atmosféru trhů. Tu tento rok zpříjemní také promítání zimního kina, které se uskuteční každý den od sedmé hodiny do půl deváté večer, po 25. prosinci pak od šesti hodin.

Předvánoční atmosféru doplní také bohatý kulturní program. „Je pro nás tradice chodit se dívat jak na rozsvěcení stromu, tak procházet jednotlivé stánky a účastnit se některých akcí. Máme velkou radost, že součástí trhů bude zimní kino. Je to originální nápad a v případě promítání pohádek to trhům dodá skutečně kouzelnou atmosféru,“ prozradila Veronika Mázlová s dcerou Barborou. Návštěvníci se také mohou těšit na vystoupení různých skupin, soutěže, tradiční moravskou zabijačku nebo Ježíškovu poštu. Mezi připravené akce patří také například expozice Betlémů ve Freskovém sále, stejně tak i betlém řezbáře Jiřího Halouzky na náměstí Svobody nebo možnost rozhlédnout se z věže Staré radnice.

Podrobný program Brněnských Vánoc je ke zhlédnutí zde.

Klíčová slova: trhy, Vánoce, strom, advent, zimní kino

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.