10.05.2012 20:18


Žijeme na smetišti

Autor: Věra Jandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Česko je typické svým pivem, národním jídlem knedlo-zelo-vepřo či bižuterií. A taky odpadky, jak mi bylo jednou řečeno od uhlazeného Francouze, který se do České republiky rozjel za památkami. Od té doby jsem si víc začala všímat všeho, co se kolem nás nachází. A všech, kteří nenápadnými pohyby upouští k zemi žvýkačky či obaly od sušenek.

Českým veřejným míněním hýbe nejen problematika černých skládek, tedy nelegálního uložení odpadů, ale i takzvaného litteringu. Anglický pojem, který zatím nemá svůj překlad do češtiny, je definován jako všeobecné označení pro nedbalé odhazování odpadků na veřejném prostranství a ve volné přírodě. O litteringu tedy vesměs hovoříme v souvislosti s pouličním smetím, které znamená estetický problém na veřejných prostranstvích a turistických místech ve městech i mimo ně. Množství volně odhozených odpadků u nás významně narůstá, proto není divu, kolik negativních dopadů na životní prostředí přináší. I přesto se mezi námi najdou tací, kteří odhodí obal od bonbonu pár metrů od odpadkového koše. Typickým příkladem je hlavní vlakové nádraží v Brně. A určitě nejen tam. Hromada lidí na jednom místě, odpadkové koše rozmístěné pár desítek metrů od sebe a odpadky všude, kam se člověk podívá. Na každém metru je na zemi bílý flíček, který už nikoho nepřekvapí. Po jak starých žvýkačkách a cigaretových nedopalcích dennodenně chodíme?

Autorka článku Věra Jandová

Stejně tak nikoho nepotěší, když se vydá s rodinou na

 nedělní výlet a namísto působivé přírody kouká na hromady odpadků povalujících se kolem cest i mimo ně. Přitom už na základních školách nám bylo vštěpováno, jak dlouho trvá, než se odpadky v přírodě rozloží. Jen pro připomenutí, ohryzek od jablka se sice rozloží do dvaceti dnů, o poznání hůře je na tom ale třeba pomerančová kůra se svými necelými dvěma lety. Výše zmíněné nedopalky od cigaret se rozloží až po dvaceti letech, doba rozkladu igelitové tašky je ještě o deset let vyšší. To, co v přírodě ale zůstává nejčastěji, jsou pet lahve, které příroda pojme až po osmdesáti letech. Že jsou tato čísla hrozivá? Ani to očividně nezastaví část populace, které je zatěžko přibalit si na svůj výlet navíc igelitový sáček, který všechny odpadky pojme a následně skončí v popelnici. Či popojít o pár metrů dále k odpadkovému koši. Někteří lidé často argumentují, že nemají ve svém okolí dostatek odpadkových košů a popelnic. Ano, uznávám, nejsou doslova na každém kroku. Čekají na nás ale na každém rohu, aby pohltily to, čeho se chceme zbavit.

To by snad bylo k odpadkům vše. Na závěr přidám ještě jeden malý postřeh. Zvláštní je, že mnohým lidem doma vadí i nejmenší smítko a venku si těch větších spousta z nich ani nevšimne.

Klíčová slova: odpadky, ulice, littering

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.