19.04.2011 16:29


Zelené pivo se stává tradicí

Autor: Vanda Vrubelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Aby byl člověk po celý rok zdravý, měl by na Zelený čtvrtek jíst pouze zelenou stravu. V dnešní době se ale zelené věci nemusí jen jíst. Nabízí se také možnost vyrazit do města a ochutnat letošní zelené pivo.

Brno – Tradice zeleného piva v tuzemsku začala před pěti lety. V pivovaru Starobrno ho tehdejší vrchní sládek Petr Hauskrecht vymyslel a poprvé uvařil. Od té doby každoročně spotřeba tohoto třináctistupňového speciálu stoupá. Čím je vlastně zelené pivo výjimečné?

„Zelené pivo vzniklo spojením kvalitní vody, ječného sladu vyrobeného z moravského ječmene a žateckého chmele. Naši sládkové ovšem střeží tajemství přídavku bylinného výluhu,“ uvedl Petr Syřiště z pivovaru Starobrno. Právě díky tomuto bylinnému přídavku získává zelené pivo svou barvu a typickou chuť.

Zelené pivo. Foto: archiv pivovaru Starobrno.Speciál se vaří jen jednou za rok. Kdo ho bude chtít ochutnat, musí se připravit na přeplněné hospody a kavárny. Výjimkou také není, že zelené pivo už v podvečer dojde. Letos se navaří téměř dvojnásobek loňského množství. Přesto není jisté, zda to bude stačit. „Dnes zní úplně neskutečně, že prvním rokem se navařilo pouze padesát hektolitrů a letos skoro pět a půl tisíce hektolitrů,“ dodal Syřiště.

Vrchní sládek, pod jehož rukama pivo vzniklo, už dnes v pivovaru nepracuje. Místo něj ale nastoupil jeho žák Tomáš Pluháček, který se svým týmem vaří zelené pivo i letos.

Každoroční davy u pivovaru Starobrno a zvyšující se množství vypitého piva ukazují, že zelené pivo získává stále více na oblibě. Velikonoční speciál je oblíbený i u studentky Leony Kroupové. „Na zelené pivo se hrozně těším. Už máme s kamarády zarezervovaný stůl. Je to skvělá tradice,“ uvedla.

Ne každý ale považuje zelené pivo za originální nápad. „Je jasné, že se Češi opět inspirovali v zahraničí. Konkrétně svátkem svatého Patrika, kdy se barví nejenom pivo, ale třeba i řeky. Proto celou tu hysterii kolem zeleného piva nechápu,“ uzavřel téma Ondřej Kotaba.

Pokud patříte k fanouškům zeleného piva, můžete si vyhlédnout vhodný podnik blízko fakulty sociálních studií na této mapě.

Klíčová slova: zelené pivo, zelený čtvrtek

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.