22.10.2020 10:13


Ze dne na den se zavírají obchody a omezuje pohyb

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po mimořádném jednání oznámili ve středu odpoledne členové vlády další opatření, která vešla v platnost dnes v šest hodin ráno. Omezený je volný pohyb, maloobchodní prodej i fungování úřadů. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (ANO) to pořád může být horší.

Foto autorFoto autor

Praha – Omezení maloobchodního prodeje, volného pohybu osob a fungování úřadů. Od úterního večera se vládní členové domlouvali na dalším zpřísnění opatření kvůli špatné situaci kolem epidemie koronaviru. Výsledky jednání oznámili včera odpoledne na tiskové konferenci. Premiér Andrej Babiš (ANO) se nejdříve občanům republiky omluvil za to, že možnost takto striktního omezení dříve vyloučil. „Bohužel se to stalo a my skutečně musíme v první řadě ochránit životy našich občanů," vysvětlil důvod, proč museli tato opatření zavést, a připomínal především lůžkovou kapacitu nemocnic.

S platností od dnešních šesti hodin ráno zakázala vláda volný pohyb s výjimkou nezbytných cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři, na úřady nebo za rodinou. Povolené jsou také cesty do přírody nebo na chalupy, dobrovolnická činnost, zásilková služba, účast na svatbách a pohřbech a individuální duchovní služba. Ani vycestování z republiky není zakázané.

Dále vláda uzavřela maloobchodní prodejny a zakázala provozování služeb. Kromě potravin se zákaz netýká například drogerií, lékáren, galanterií nebo zverimexů, ale ani květinářství, zahrádkářských potřeb a dalších prodejen nezbytných k živobytí. Omezená je i činnost úřadů. Tam se lidé od dnešního dne mají předem objednávat, aby se v budovách netvořily fronty. Přednost by ale měli dát elektronickému nebo telefonickému kontaktu před osobním. Úřední hodiny jsou i nadále dva dny v týdnu, pět hodin denně. Stravovací zařízení s výjimkou těch, která nejsou přístupná veřejnosti, mají povolený pouze výdej z okénka.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) řekl, že tato omezení jsou nezbytně nutná, aby se předešlo vyčerpání personálu nemocnic. „Opatření budeme rozvolňovat, jakmile se dostaneme na reprodukční číslo 0,8 a zároveň bude příznivější situace z hlediska počtu nově nakažených osob,“ dodal. Navzdory širokému okruhu uzavřených oblastí ale zdůraznil, že se o lockdown nejedná, protože není zásadně omezen průmysl.

Provozovatelé obchodů a služeb, kterých se opatření nejvíc dotknou, si podle vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) mohou ihned zažádat o kompenzace od státu. Získat tak mohou peníze na náklady spojené s nájemným a mzdami zaměstnanců. „Ministerstvo financí zaktivovalo celou řadu odkladů, opětovně pro všechny postižené segmenty. Bude se například odpouštět a promíjet penále z DPH,“ doplnil Havlíček.

Zpřísněná opatření budou platit do 3. listopadu. Už včera přitom vešla v platnost povinnost nosit roušky i ve venkovních prostorách, kde není možné dodržovat rozestupy. Školy jsou uzavřené od 14. října, divadla a kina dokonce od 12. října společně s hrady, zámky, zoologickými zahradami nebo sportovišti.

Klíčová slova: koronavirus, vláda, opatření, covid-19

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.