07.03.2017 20:00


Zdražení v tichosti. Studenti si v brněnských menzách připlatí tři koruny

Autor: Jan Vostal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

V novém semestru  menzy zdražily ceny jídel a studenti tak musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Nabídka však zůstává stejná. Změny se dočkali zákaznící jen v pizzerii Nostra, kde si mohou nově vychutnat i bezlepkovou pizzu. Vedení menz si myslí, že poskytuje dostatečně kvalitní služby. Připouští ale, že ne každá pobočka funguje úplně stejně.

Brno – Nový semestr přinesl malé překvapení. A to vyšší ceny za jídla v menzách, které jsou zdrojem obědů velkého množství studentů. „Ceny ovlivňuje mnoho faktorů. Nákup surovin na výrobu, náklady na výrobu nebo spotřeba energie,“ vysvětluje vedoucí stravovacího provozu Roman Tancoš. Podle vedení došlo k úpravě cen řádově o tři koruny směrem nahoru. „Důvodem jsou snižující se dotace od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také navýšení platů pracovníků Masarykovy univerzity,“ dodává ředitel menz Zdeněk Čížek. Důvodem nižších dotací je menší počet studentů Masarykovy univerzity. Ten se za poslední tři roky snížil téměř o osm tisíc. Zdražení se však zatím negativně neprojevuje. „Na hodnocení je brzo. Nyní pozorujeme spíše nárůst zájmu, který je pro začátek semestru typický,“ popisuje kuchař menzy na Moravském náměstí Pavel Sedláček.

Nabídka jídel zůstává stále stejná jako dříve. „Co se týče nabídky, nemáme konkurenci,“ říká vedoucí stravovacího provozu Roman Tancoš. Zákazníci si mohou vybírat z denních obědů a týdenní nabídky. „O dobrém poměru ceny a kvality svědčí zájem studentů. Jsme největším výdejcem mezi vysokými školami v České republice,“ říká Čížek. Podle jeho slov menzy vydaly za poslední rok asi 1,3 milionu porcí, přičemž druhá Univerzita Karlova jen 770 tisíc. V té strávníci zaplatí například za kuřecí řízek s bramborami padesát korun. Ten v menzách Masarykovy univerzity stojí o třináct korun méně. Na Vysokém učení technickém v Brně si zase zákazníci musejí dokupovat přílohu a smažený sýr je tak přijde s hranolkami na 53 korun, což je o dvanáct korun více než na menzách Masarykovy univerzity.

Jedinou změnu v nabídce učinila Pizza Nostra. Tam od jarního semestru může zavítat i návštěvník s alergií na lepek a bez problémů si vybrat. „Nabízíme jíž sedmnáct druhů pizzy. Snažíme se neustále zájem našich zákazníků zvyšovat,“ dodává Tancoš.  

Vedení menz na svých stránkách své zákazníky o chystané změně cen nijak neinformovalo. Ti si mohli všimnout informace o změně cen jídel standard a výběr pouze na úředních deskách v menzách. „Nelíbí se mi to. O takových věcech by měli informovat minimálně studentské části fakultních, nebo univerzitních senátů,“ říká student Vojtěch Pospíšil. 

Správa kolejí a menz má celkem čtyři hlavní pobočky. Akademické menzy se nachází v areálu u Campus Square, na Moravském náměstí v budově rektorátu, na Právnické fakultě Masarykovy univerzity a v areálu kolejí Vinařská. „Připouštím, že kvalita poskytovaných služeb není na všech menzách stejná,“ podotýká Tancoš. Dále potom spravuje několik bufetů a už dříve zmíněnou pizzerii Nostra. Vedení do budoucna nemá v plánu zdražovat. Vše se ale odvíjí od cen na burze. „V průběhu roku již neplánujeme další změny. Přes léto ale nachystáme několik překvapení, která by měla přívést více strávníků,“ odhaluje Čížek.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, menza, správa kolejí a menz, zdražení, obědy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.