17.03.2014 08:58


Zdravě, chutně a eticky. To je motto letošního Veganfestu

Autor: Jílková Gita | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Třetí ročník festivalu Veganfest, určeného všem příznivcům zdravého způsobu stravování a ochrany zvířat, odstartoval minulý pátek v Brně. Zájemci o osvětu v oblasti veganského vaření a etického přístupu ke zvířatům mají možnost zúčastnit se přednášek, diskusí, workshopů a promítání filmů až do 6. dubna. 

Brno – Základem festivalu jsou přednášky odborníků, které se konají každou sobotu a neděli od 15. března do 6. dubna v kavárně Trojka v Dominikánské ulici. Návštěvníci si mohou poslechnout například přednášky věnující se tématům jako dopad živočišné výroby na životní prostředí, přírodní veganská kosmetika, ochrana zvířat, možnosti omezení myslivosti, výhody syrové stravy a řadě dalších. Součástí pestrého programu jsou i kurzy veganského vaření, koncerty, nebo promítání tematických filmů. Vstup na veškeré akce je zdarma.

Cílem festivalu je změna způsobu, jakým lidé vnímají zvířata. „Většinou je vidí jako výrobní komunity, ne jako živé, cítící bytosti, které mají také právo na svobodu a neměl by je nikdo zotročovat. Prostřednictvím Veganfestu chceme propagovat etický způsob života,“ řekla organizátorka festivalu Markéta Musilová. Zároveň si organizátoři zakládají na jeho nevýdělečnosti a dobrovolné účasti bez nároku na honorář. Festival dokonce nemá ani žádné sponzory. „Každoročně nás podporují hlavně kluby, kde akce pořádáme, protože nechtějí nic za pronájem. Ti, kteří se festivalu účastní, znají jeho hlavní myšlenku a mají stejný cíl, nedělají to pro peníze,“ uvedla Musilová. Návštěvníci Veganského společenského večera ochutnávají domácí veganské pokrmy. Foto Gita Jílková

V rámci Veganfestu se návštěvníkům naskytne příležitost dozvědět se i to, jak sestavit vyvážený jídelníček bez nutnosti zařazení živočišných produktů. „Budu mluvit o tom, jak se stravovat v práci nebo na cestách a zmíním i potraviny, které by v žádném veganském jídelníčku neměly chybět. Pokud je veganský jídelníček správně poskládaný, jde o jeden z nejzdravějších způsobů stravování, vhodný úplně pro každého,“ sdělila výživová poradkyně Barbora Volavá, která je zároveň jednou z přednášejících. S myšlenkou a poselstvím festivalu Volavá také souhlasí. Veganfest je podle ní jedinečný svou různorodostí a jeho program může oslovit širokou skupinu lidí, protože vybízí k zamyšlení nad vlastním způsobem stravování a přehodnocením dosavadního životního stylu.

Tradiční akcí festivalu je i veganský společenský večer. Na tuto akci každý přinese vlastnoručně uvařené jídlo, které všichni navzájem ochutnávají a vyměňují si nejen recepty, ale také zkušenosti. „Pojetí festivalu se mi líbí, protože mi přijde důležité, aby se myšlenka etického způsobu konzumace šířila dál,“ řekla návštěvnice Veganského společenského večera Apolónia Sejková. Dále uvedla, že by se organizátoři měli pokusit oslovit co nejvíce lidí mimo veganskou komunitu. Hlavně ty, kteří o veganství přemýšlejí, ale moc toho o něm neví a shánějí potřebné informace. „V programu mě ještě zaujaly kurzy vaření a přednášky veganských sportovců, které si půjdu poslechnout, protože mě zajímá, jak se dá sport s veganským způsobem stravování zvládnout,“ dodala Sejková.

„Každý rok se nám ozve několik lidí, kteří se díky festivalu stali vegetariány nebo vegany, a to je přesně náš cíl, kvůli tomu stojí za to festival organizovat,“ doplnila Musilová. Jejím hlavním úmyslem je donutit běžné konzumenty k zamyšlení, na základě kterého mohou sami dojít k změně stravovacích návyků. Organizátoři Veganfestu spadají pod sdružení Kolektiv pro zvířata a kromě Veganfestu se angažují i v mnoha dalších projektech. Jedním z nich je i projekt Veganská káva. Tento projekt se snaží prosadit, aby kavárny a restaurace zařadily do nabídky rostlinná mléka. Dále pořádají demonstrace, promítání dokumentů týkajících se ochrany zvířat nebo Veganské společenské večery. Z jejich dílny pochází i každoroční prodej vánočních psů, který je jakousi parodií na prodej vánočních kaprů. Ve snaze šokovat předstírají zabíjení psů kvůli masu u stánku na ulici. Tím se snaží poukázat na to, že všechna zvířata mají bez rozdílu právo na život a svobodu.  

Klíčová slova: Veganfest, veganství, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.