16.04.2013 17:33


Zažijte nejlepší léto vašeho života, láká organizace studenty na letní univerzity

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Strávit léto na prosluněných sicilských plážích, v ruchu Bruselu a Paříže nebo cestováním po severských zemích může každý, kdo se přihlásí do fóra evropských studentů (francouzská zkratka AEGEE). Fórum organizované samotnými studenty nabízí dvou až třítýdenní kurzy rozličných dovedností od vaření, tancování přes literární pokusy až po výcviky přežití. To všechno v různých univerzitních městech Evropy.

Brno - "Když přijedu do toho Ázerbajdžánu, vyzvedne mě tam někdo?" ptá se dlouhovlasý student na prezentaci programů letošních letních univerzit. Otázka sice vyvolala smích, ale není tak úplně od věci. Když se člověk vydá na letní univerzitu, zaplatí sice jen v přepočtu nějakétři tisíce korun jako poplatek za organizaci, stravu a ubytování, ale dopravit se na místo určení musí sám. A mnohdy cestuje přes celou Evropu.

Letní univerzity nabízejí tři druhy kurzů. Letní kurs, letní kurs Plus a Cestovní letní univerzitu. Tyto typy se lišíZájemci o letní univerzity na brněnském setkání. Foto: Tereza Chaloupková intezitou výukového programu. Třeba tématem letního pobytu v Paříži a Bruselu je historie. V praxi to znamená, že je na programu návštěva pařížské opery, zámku ve Versailles a výlet do Brugg. To už tak nudně nezní. Důležité na projektu letních univerzit je, že je dělají studenti pro studenty. A ti ví, co může lidi na prahu dospělosti bavit a zajímat. "Program není tak důležitý, hlavní je být s lidmi, protože to hrozně rozšiřuje obzory," říká Tereza Mikšíková a dál vzpomíná, jak na letní univerzitě v Polsku a na Ukrajině skákala bungee-jumping.

Podmínkou pro účast na některé z letních univerzit je přihláška do AEGEE. Tato organizace pod bruselským patronátem má v každém z univerzitních měst takzvanou anténu, tým lidí, kteří připravují program letních univerzit pro přijiždějící studenty a mnoho jiných akcí. Kupříkladu za členství v AEGEE-Brno se platí pět set korun ročně. Poté je možné podat přihlášku na tři různé letní univerzity, které se člověku nejvíc zamlouvají a systém mu vybere, na kterou z nich skutečně pojede. Vyjíždět ve dvojicích se nedoporučuje, protože systém je nekompromisní. Snaží se o největší rozličnost, rozdílnost a pestrost studentů a studentek z celé Evropy. "Je to prostě multikulturní. Mně to třeba hodně pomohlo s angličtinou, kterou jsem měla katastrofální. Protože to je hlavní komunikační jazyk na letních univerzitách, tak mi nic jiného, než angličtinu zlepšit, nezbývalo," svěřuje se teď už prezidentka brněnské antény Veronika Gombárová a ujištuje posluchače, že hůř než Španělé stejně mluvit nebudou. 

Důležitou součástí výběrového procesu je motivační dopis, který uchazeč posílá přímo organizátorům z cílové letní univerztity. Nemá to nic společného s životopisem nebo žádostí o zaměstnání. "Hlavně nepište formálně a nudně, snažte se vysvětlit, proč jste si vybrali právě jejich město. A prosím ne stylem, kterým nám psal jeden kluk, že chce poznat Prahu, Brno a Slovensko, tři nejkrásnější města Česka," radí se stylem psaní Veronika Gombárová.

Šance na přijetí je vysoká. Kapacity jednotlivých letních univerzit se pohybují mezi patnácti až padesáti účastníky. Většinou se naplní průměrně pětatřiceti studenty. Zatím největší zájem je o cestovní univerzitu Heslinky-Kodaň-Tallinn, kde je už zaregistrováno čtyřicet uchazečů. Příležitost zapsat se na "summer universities" mají všichni do půlnoci 28. dubna. Výsledky se zvěřejňují od 2. května. Více informací je na stránkách organizace AEGEE.

Klíčová slova: summer universities, léto, prázdniny, letní univerzity, AEGEE

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.