15.03.2013 18:32


Zatočte prokrastinací s chytrou aplikací

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

V poslední době se zdá, jakoby se s prokrastinací roztrhl pytel. Konečně studenti našli pojmenování a vědeckou definici toho, co je provází celým jejich údělem. I když se dá polemizovat o tom jestli jde o závažnou poruchu nebo jen nedostatek vůle, velké počítačové společnosti se nedaly dvakrát pobízet a vyvinuly hned několik aplikací pro lepší organizaci práce a potlačení nicnedělání.

Brno - Nekonečné odkládání úkolů na poslední chvíli, přesouvání deadlinů a neschopnost soustředit se v kuse na jednu práci. Ale upřímně, jak se pozná permanentní flákač od normálního studenta, kterému se jenom nechce a člověk s diagnózou prokrastinátor? Jenže ani výmluva na nějakou poruchu u výsledku chtivých učitelů nepomáhá.

 ilustrační obrázek, legální fotografie z fotobanky www.pixmac.cz

Svoje uši u této debaty pečlivě nastražily vývojářské softwarové  společnosti a rozhodly se zaplnit díru na trhu a vydělat další balík peněz na aplikacích, které mají nesoustředěným studentům pomáhat s koncentrací. Tak vznikla třeba aplikace LeechBlock používaná pro internetový prohlížeč Mozilla Firefox. Ta má tu zázračnou schopnost zablokovat přístup k nějakým stránkám. Ty si ale musíte sami předtím nastavit. Takže když vás rozčílí, že se nedostanete na Facebook nebo na email, můžete si zakázané stránky zase odblokovat. Prostě na úspěšný boj s prokrastinaci musíte mít alespoň tolik vůle, abyste respektovali to, co jste si sami pomocí aplikace zablokovali. Obdobně funguje StayFocused vyvinutý pro prohlížeč Google Chrome. Zde si dokonce můžete nastavit, kdy máte přístup k oněm stránkám, které vás nejsprostěji o čas obírají. Tak si třeba můžete nastavit denní limit strávený na Twitteru na dvě hodiny, a strach, aby jste nepřišli vyčerpáním limitu o nic zajímavého, vám nedovolí strávit kontrolováním účtu celé odpoledne.

S time managementem pomáhá takzvaná Pomodoro technika, jejímž autorem je Francesco Cirillo a která se zakládá na dělení časových jednotek do rajčat neboli pomodor. Jedno rajče má hodnotu třeba pětadvaceti minut.  Ty si můžete stopnout na kuchyňském budíku, ale pro digitální věk samozřejmě informační technika vyvinula lepší budíky, jako třeba aplikaci výstižně pojmenovanou stejnou zkratkou jako Facebook fb Focus Booster. Ta odpočítává čas, který máte mít vyhrazený pro intenzivní práci. Po dvaceti pěti minutách zazní úlevný gong a vy se konečně můžete podívat na ty úžasné novinky na síti. Lidem, kteří disponují chytrým telefonem s androidem jakožto dalším lupičem času, slouží aplikace Play Time Limit. Podobně jako Pomodoro nebo LeechBlock vás nechá mrhat jen určitým časem a pak stránky nebo aplikace jednoduše zablokuje.

Všudypřítomná rozptylující média, ať už sociální nebo zpravodajská nás naučila, že informace se šíří opravdu obrovskou rychlostí. Zároveň z nás ale udělala maniaky s nutkavou potřebou pořád dokola se ujišťují, kde se co stalo nového a jestli jsme náhodou něco nepropásli. Znak prokrastinace samozřejmě není jen toto ujíždění na internetu nebo sociálních sítích. Docela dobře známé jsou i případy hraní počítačových her. To všechno nás brzdí v práci, která čistého času zabere většinou mnohem míň, než kolik nám její provedení opravdu trvá. Maďarský psycholog Mihaly Csikszentmihalyi pro tuto tvůrčí vlnu použil výstižný termín Flow. To je doba, v které jsme soustředění, máme nové nápady, práce nám jde od ruky a všechno to funguje nějak samo. Stav Flow by měl být výsledkem všech těchto podpůrných aplikací. Jestli to ale ošálí i ty nejotrlejší prokrastinující, toť otázka.

Odkazy:

http://www.focusboosterapp.com/

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/leechblock/

https://chrome.google.com/webstore/detail/stayfocusd/laankejkbhbdhmipfmgcngdelahlfoji?hl=cs

http://www.e.ggtimer.com/

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.cyberflohrs.playtimelimit&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImRlLmN5YmVyZmxvaHJzLnBsYXl0aW1lbGltaXQiXQ..

Klíčová slova: prokrastinace, aplikace proti prokrastinaci

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.