04.03.2013 12:40


Zapomeň na nudné brigády, staň se instruktorem snowboardingu nebo lyžování

Autor: Irena Menšíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Spousta studentů si v poslední době přivydělává na horách jako instruktoři lyžování či snowboardingu. Jak získat instruktorskou licenci a proč je tato brigáda mezi studenty tak oblíbená?

Brno - Získat instruktorskou licenci není žádná věda. Pro začátek stačí kontaktovat vybranou školící organizaci a obětovat větší finanční obnos, který se vám při troše pracovní námahy vrátí. Po necelých čtyřech dnech instruktorského kurzu můžete získat licenci a po následujících pět let jste oprávněni předávat své zkušenosti a cenné rady začínajícím lyžařům nebo snowboardistům. Licenci samozřejmě nezíská úplně každý. „Musíte mít alespoň minimální talent a schopnost někoho lyžařskému umu naučit,“ říká instruktor Jan Krejčíř z organizace SportovníKurzy.cz, který budoucí instruktory školí. „Rozhodně neplatí, že dobrý jezdec rovná se dobrý učitel. Instruktorských kurzů se sice účastní mladí a talentovaní snowboardisti, ale začátečníci dokáží svým svěřencům nově nabyté poznatky předat leckdy mnohem lépe,“ dodává Krejčíř.

Instruktorský kurz snowboardingu na Bílé

A jaký musí být dobrý instruktor? Měl by být trpělivý, spolehlivý a ochotný opakovat stále stejné informace pořád dokola. Chybět mu nesmí ani odhodlání a schopnost své žáky správně namotivovat. Mou první zkušeností byl týdenní lyžařský kurz se Střední lesnickou školou v Karlově pod Pradědem. Družstvo složené z patnácti začátečníků a pokročilých zpočátku znamenalo obrovskou výzvu, která se ale postupem času změnila v příjemnou a užitečnou pracovní zkušenost. Stejný pocit sdílela i instruktorka školního snowboardingu Barbora Jakešová. „Každý vám může dát spoustu rad, ale stejně nejlépe zjistíte jak na to, až budete mít děti před sebou. Myslím, že to je skvělá brigáda, protože vám ani nepřijde, že pracujete,“ směje se Barbora, která se této práci věnuje už pět let. Ano, práce instruktora má spoustu výhod – pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu, velmi dobré finanční ohodnocení, různé výhody při práci v lyžařských školách a možnost si zadarmo zajezdit.

Samozřejmě s sebou nese i spoustu rizik, protože na svá bedra berete zodpovědnost za druhé. Na lyžařských kurzech se staráte i o administrativní záležitosti spojené s hladkým průběhem kurzu nebo hlídáte své svěřence, což není práce pro introverta ale člověka, který si umí vybudovat autoritu. Na týden se stáváte učitelem, ať už se vám to líbí nebo ne.

Pokud milujete zimu a nechybí vám talent na zimní sporty, není lepší brigády.

Klíčová slova: instruktor, snowboarding, zima, brigáda

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.