14.03.2011 21:21


Západ by neměl do událostí v Libyi zasahovat, myslí si politolog

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Poměry v arabských zemích jsou stále bouřlivé. Největší zájem věnují média Libyi a Muammaru Kaddáfímu, který v zemi vládne už od roku 1969. Politolog Tomáš Raděj z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity si myslí, že jedním z hlavních zdrojů Kaddáfího moci je ropa a zisky z ní plynoucí. „Mohl uplácet opozici," říká vyučující předmětu Islámský radikalismus.

Autor: Anežka Michnová

Politolog Tomáš Raděj. FOTO: Anežka Michnová.

Byla situace v arabských zemích předvídatelná?

Nikdo nemohl předpovídat, že k bouřím dojde zrovna v Tunisku, že budou mít dopad na Egypt a že inspirují celý arabský svět. Odborníci věděli, že tam mezi lidmi vládne špatná nálada, ale nikdo nemohl tušit, že sebeupálení tuniského zelináře spustí takovou vlnu událostí. Domnívat se, že politologové dokážou předpovědět povstání, je nesmysl. Proto je kritika expertů za to, že nedokázali rozpoznat rozpoložení lidí v arabských zemích, neopodstatněná. Byl jsem v Libyi na přelomu prosince a ledna. Tehdy se mi Kaddáfího pozice zdála neotřesitelná.

 

V čem je situace v Libyi odlišná od poměrů v ostatních arabských zemích?

Teoreticky mohl to samé udělat egyptský prezident Mubarak, ale protože byl prozápadní spojenec, věděl, že by navždy poskvrnil svou image v očích západních velmocí. Důležitý je dostatek peněz, kterým Kaddáfí disponuje, takže dříve mohl uplácet opozici. Existuje spojitost mezi tím, jak je stát bohatý a jak dokáže potlačovat disent. Vlastnictví ropy má též negativní vliv na to, jakou moc může v Libyi získat opozice.

 

V čem se Kaddáfí liší od ostatních diktátorů a vládců arabských zemí, kteří bouřím a protestům ustoupili?

Kaddáfí je zajímavý tím, že je jedním z nejdéle vládnoucích diktátorů na světě. Drží se u moci už více než čtyřicet let. Na rozdíl od zbídačeného Egypta, který musí živit obrovskou populaci a nemá nerostné bohatství, je Libye největším vývozcem ropy v Africe a čtvrtým největším na světě. V zemi žije asi jen šest milionů obyvatel, v Egyptě osmdesát milionů, a proto nemá Libye výrazné sociální problémy jako její soused. Kaddáfí je jiný i v tom, že je psychicky narušený, což se mnohokrát ukázalo během jeho excentrické vlády.

 

Kaddáfí na konci února prohlásil, že raději zemře, než aby ustoupil. Myslel to vážně?

Není to vyloučené. Bývalí vysocí představitelé jeho režimu prohlásili, že Kaddáfí mínil svá slova vážně. Může se stát mučedníkem. Například vyběhne ze svého paláce se zbraní v ruce a bude zabit při přestřelce s povstalci. Vůbec mě nepřekvapuje, že něco takového řekl. Je autor výroků jako 'stranický systém je potratem demokracie' nebo 'kdo je straník, je zrádce'.

 

Udělil by skutečně Kaddáfí amnestii povstalcům, kteří se dobrovolně vzdají, jak nedávno slíbil?

Amnestii, kterou Kaddáfí slíbil, nedůvěřuji. Jsem si jist, že po pár týdnech nebo měsících by začali náhle mizet odpůrci nebo by nastalo jejich pronásledování.

 

Jakou má Kaddáfí podporu obyvatelstva?

Nemůžeme tušit, kolik procent obyvatel je pro Kaddáfího nebo proti němu. Velkým problémem západních velmocí je, že neznají opozici, což je častým důvodem jejich pasivity. I když známe mluvčího libyjského protivládního výboru, neřekne nám to o rebelech a jejich složení nic.

 

Jak by se dala charakterizovat opozice bojující proti Kaddáfímu?

Část lidí, kteří chtějí svrhnout jeho režim, jsou muslimové a chtějí, aby byla Libye vzorovým islámským státem. Náboženskou rétoriku nemůžeme podceňovat ani u nacionalistů. Nemohu posoudit, do jaké míry převažují nacionalistické nebo religiózní elementy.

 

Mají povstalci šanci na úspěch?

Nedokážu odhadnout, kolik mají rebelové sil a jaká je pravděpodobnost, že zvrátí průběh kaddáfiovské ofenzivy, ale může zasáhnout mnoho faktorů. Kupříkladu Liga arabských států, Africká unie či Organizace spojených národů. Ale protože téměř neexistuje spojení s Libyí, je těžké hodnotit reálné naděje povstalců na vítězství.

 

Jak se díváte na intervenci či neintervenci západních mocností do Libye?

Jsem zastáncem toho, aby západní státy nezasahovaly. Když zakročí, budou pranýřovány za vše, co se tam stane špatného. Budou považovány za agresora či okupanta a z Kaddáfího se stane mučedník. Dokud podobnou akci neposvětí OSN, je nežádoucí.

 

Jiná než nevojenská intervence by neměla smysl?

To, co se dalo udělat, se provedlo. Zmrazily se účty libyjských společností v Evropě, ale nemyslím, že by to Kaddáfímu zlomilo vaz. On má peněz dost. Objevily se ovšem zprávy, že Spojené státy uvažují o vyzbrojení opozice, což je také forma vojenského zásahu. Samozřejmě jiná, než kdyby do země poslalyvojáky, ale je to krok, za který může být západ kritizován. Lepší je, aby si to v Libyi vyřešili po svém. S ohledem na možnosti západní státy reagují v podstatě dobře.

 

Zasáhne vůbec OSN, NATO nebo jiná mezinárodní organizace do situace v Libyi?

V dohledné době dle mého soudu OSN vojensky nezakročí. U NATO je téměř vyloučeno, že by se angažovalo. Spíše je pravděpodobnější americká akce. Myslím, že vedení armády Spojených států si po zkušenostech v Afghánistánu a v Iráku podobný postup dobře promyslí.

 

Jaké jsou možné scénáře vývoje situace v Libyi?

Může se stát, že Kaddáfí povstalecké hnutí potlačí a Západ se na to bude jen bezmocně dívat, což pošramotí vzájemné vztahy. Například Francie dnes hlasitě brojí proti Kaddáfímu a vyjadřuje podporu povstalcům. Kaddáfí  si toho samozřejmě povšimnul a nezapomene na to. Postupně by ale převážily ekonomické zájmy. Jeho mezinárodní postavení by se postupně zlepšovalo. Také hrozí občanská válka a letité boje jednotlivých kmenů a skupin. Může se stát, že povstalci zvítězí, ale odborníci nemají přesnou představu, jak by Libye poté vypadala. Dá se jen předpokládat, že  pokud by se chopil moci představitel důležitého klanu, stejně by protezoval příslušníky své skupiny. Zemí by se znovu šířila nespokojenost.

Bylo by řešením diplomatické jednání?

Diplomatický tlak nemá na Kaddáfího téměř žádný vliv. I kdyby ho pranýřoval celý svět, on bude stejně trvat na spiknutí a hovořit o feťácích z Al-Kajdy. Už několikrát byl vyvrhelem, takže to pro něj nebude nic nového.

Klíčová slova: Libye, Muammar Kaddáfí, revoluce

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.