22.04.2012 10:14


Zákonodárci si zavařili u důchodců a pracujících, naštvou i studenty zavedením zápisného?

Autor: Michaela Nevečeřalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Zatímco davy lidí stále častěji protestují v ulicích českých měst, čeští zákonodárci přemýšlejí, odkud získat další peníze do děravého rozpočtu. Po úsporách na penzích a opětovném zvýšení DPH se ministři dohodli na zavedení zápisného na vysokých školách.

Brno Čeští zákonodárci v současné době debatují nad konkrétní podobou zápisného na vysokých školách, které by mělo začít platit už od příštího semestru, tedy na podzim 2012. Je to zároveň jediná oficiálně potvrzená informace. O výši zápisného, možnostech splácení i o tom, na co všechno budou peníze použity, se zatím jedná. „Novela zákona je stále v jednání. Zatím je jisté, že pokud se to legislativně stihne, bude zápisné platit již od akademického roku 2012/2013. Zápisné bude platit pro všechny studenty, kteří v příštím akademickém roce nastoupí ke studiu do prvních ročníků,“ sdělila Dagmar Krausová z Odboru vnějších vztahů a komunikace Ministerstva školství.

Zákonodárci jednají o zápisném. Autor: Michaela NevečeřalováJistá však zatím není částka, kterou studenti budou platit. Diskutovaná částka se pohybuje v rozmezí tří až tří a půl tisíce korun. Kdy ale vláda o novele definitivně rozhodne, není známo. „Jednání o novele bude trvat v řádech dnů, možná i několika týdnů,“ řekla Monika Honkusová z Odboru projektů reformy Ministerstva školství.

Předpokládá se, že finanční prostředky jednak částečně zacelí díry po škrtech ve školství, jednak se použijí na studentská stipendia. To ale někteří studenti za výhru zrovna nepovažují. „Nevím, proč bych měla každý semestr platit několik tisíc, které se potom vyplatí třeba lidem s prospěchovým stipendiem jen proto, že mají dobré známky. Měsíčně platím za kolej, dopravu a jídlo, tak proč ještě přispívat na odměnu za dobré známky pár vyvoleným,“ postěžovala si studentka Technické univerzity v Liberci Eliška Sklenářová.

Samotné české univerzity se k zavedení zápisného zatím příliš vyjadřovat nechtějí. „Není možné zaujmout k zápisnému bližší stanovisko, když je zatím v jednání. Ovšem s jeho zavedením ani aktuálně diskutovanou výší zápisného nemá univerzita žádný problém,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.  

 

Studenti vysokých škol odpověděli na otázku, co si o zavedení zápisného na vysokých školách myslí. Většina z nich s touto změnou nesouhlasí.

Radim Pernica. Autor: Michaela NevečeřalováRadim Pernica, 20 let, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity, Uherské Hradiště

Myslím, že je teď vysokoškoláků až moc, možná by se zavedením zápisného mohl omezit jejich počet. Finance ale nejspíš nejsou nejlepším způsobem, i tak je pro některé rodiny dost náročné děti na studiích uživit. Možná by bylo lepší ztížit přijímací zkoušky.

 

 

 

 

Alžběta Benčová. Autor: Michaela Nevečeřalová

 

Alžběta Benčová, 19 let, Filosofická fakulta Masarykovy univerzity, Liptovský Mikuláš

Sice jsem proti zavedení zápisného, ale když už se tak stane, tak by mělo jít alespoň rozdělit do libovolných splátek během semestru. Myslím si, že jde o znevýhodnění sociálně slabších studentů. Nelíbí se mi, že bych si třeba musela vzít úvěr a zadlužit se, to v dnešní době není dobré.

 

 

 

Radim Vaněk. Autor: Michaela NevečeřalováRadim Vaněk, 20 let, Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického, Uherské Hradiště

Myslím, že zápisné by nebylo špatné v případě, že by ho platili studenti, kteří nesplňují normy, které se týkají prospívání, například při přechodu do dalšího semestru. Byla by to určitá daň za to, že si dostatečně neváží toho, že můžou studovat na vysoké škole.

 

 

 

 

 

 

Luboš Hajtinger. Autor: Michaela NevečeřalováLuboš Hajtinger, 23 let, Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, Revúca

Přijde mi, že je to zbytečné. Zápisné nikomu nepomůže. Rozhodně si nemyslím, že by vybrané peníze přispěly třeba ke zkvalitnění výuky. Některé studenty to může položit. Studovat bude ten, kdo na to bude mít peníze, ne ten, kdo na to má hlavu.

 

 

 

 

 

Jaroslava Sabóová. Autor: Michaela NevečeřalováJaroslava Sabóová, 20 let, Ekonomická fakulta Technické univerzity v Liberci, Hradec Králové

Se zavedením zápisného nesouhlasím. Navíc si myslím, že až se novela schválí, může to vyvolat znovu protesty studentů, jaké byly třeba během Týdne neklidu. Studenti možná zase vyjdou proti vládě.Klíčová slova: zápisné, reformy, vláda, studenti, vysoká škola, škrty

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.