17.03.2013 20:01


Zájemců o studium politologie na FSS letos ubylo

Autor: Martin Svoboda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Studijní oddělení na konci února ukončilo možnost podávání přihlášek na fakultu sociálních studií. Nyní je v plném proudu přijímací řízení. Oproti minulým rokům letos klesl počet studentů hlásících se na politologii, více jich má naopak zájem o evropská studia a jednooborovou žurnalistiku.

Brno – Klesající zájem o studium politologie je jedním z hlavních poznatků zjištěných po uzavření přihlášek na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity. Rostoucímu zájmu se naopak těší evropská studia a jednooborový program mediálních studií a žurnalistiky. Podobně jako v posledních letech ubylo celkového počtu zájemců o bakalářské studium. Studijní oddělení letos eviduje téměř o dvě stě přihlášek méně než minulý rok.

„Ještě loni jsem preferoval brněnskou politologii před tou pražskou. Pak jsem tento obor ale objevil i na univerzitě v Hradci Králové,“ řekl student Martin Kucharík ze Zábřehu na Moravě. Nakonec u něj zvítězil Poloprázdné atrium by mělo i přes klesající zájem o politologii zůstat výjimečným jevem. Studijní oddělení totiž stále eviduje přes sedm tisíc přihlášek.individuální přístup zástupců královéhradecké katedry. „Osobně za mnou přijela jedna z vyučujících a doslova mě přemluvila ke studiu na jejich univerzitě. Na další fakulty jsem si přihlášky ani nepodal,“ dokončil Kucharík.

Členové katedry politologie na fakultě sociálních studií jsou si klesajícího zájmu uchazečů vědomi. „Chystáme opatření, abychom k nám přilákali potenciální studenty politologie. Nejprve ale počkáme na výsledek přijímacího řízení, kdy uvidíme, zda poklesl i počet vynikajících uchazečů,“ sdělil vedoucí katedry politologie Stanislav Balík.

Podle vedoucí studijního oddělení fakulty sociálních studií Jitky Štěpánkové jsou letos opět nejžádanějšími obory psychologie, mezinárodní vztahy a mediální studia a žurnalistika. „Hlásím se na psychologii v kombinaci se sociologií, ovšem dobře vím, že to nebude nic jednoduchého. Přípravám na přijímací zkoušky jsem tedy věnovala všechen volný čas,“ řekla studentka Jitka Klímová z Jihlavy.

Už několik let ovšem počet přihlášek na fakultu klesá. „Největší pokles jsme zaznamenali loni, kdy jsme evidovali asi sedm tisíc čtyři sta přihlášek. To bylo oproti počtu přihlášek na akademický rok 2011 a 2012 téměř o dva a půl tisíce méně,“ řekla Štěpánková. Letos se počet pohybuje kolem sedmi tisíc dvou set, definitivní číslo bude známé až ve chvíli, kdy studijní oddělení obdrží všechny platby za přihlášky.

Klíčová slova: přihlášky, fss, studium, politologie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.