04.04.2011 09:05


Zájem o práci v zahraničí mezi Čechy roste

Autor: Andrea Jarošová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Lidé, kteří chtějí pracovat v zahraničí, často přesně neví, co všechno si mají vyřídit. Už několik let proto mohou využít služeb úřadů práce, které se snaží pomocí programu EURES usnadnit mobilitu českých pracovních sil na evropském trhu.

Službu EURES využijete snadno přes internet. Foto: Andrea Jarošová.Brno – Česká republika se připojila k síti Evropské služby zaměstnanosti (EURES) v roce 2004. Zájemců o práci v zemích Evropské unie a Švýcarska neubývá. „Není potřebná žádná registrace, žádné vyplňování formulářů. Veškeré vyřízení je bezplatné,“ vypočítává přednosti služby EURES René Koutný, jenž ji sám loni využil.

Prostřednictvím pracovních portálů a EURES poradců, je možné najít práci v zahraničí a také získat informace spojené s prací v evropských zemích, jako jsou pojištění a daně. „Našimi klienty jsou především studenti a absolventi středních a vysokých škol, nezaměstnaní, ale i samotní zaměstnavatelé,“ uvedl mluvčí ministerstva práce Petr Sulek. Zaměstnavatelé tak mohou využít službu jako formu náboru nových pracovníků.

Základním úkolem sítě EURES je poskytovat užitečné rady zájemcům o práci, a to dvěma cestami. Lidé mohou využít pomoc poradců a kontaktních pracovníků na úřadech práce, nebo sledovat rozsáhlé databáze.  „Databáze volných míst pro dnešní den čítá více než milión pracovních nabídek v celé Evropě,“ upřesnil Sulek. Od uchazečů se očekává alespoň základní znalost jazyka dané země, neboť oslovují potenciální zaměstnavatele sami.

„EURES není pracovní agentura, člověk musí kontaktovat zaměstnavatele přímo, bez prostředníka. U každého volného místa je upřesněno, jak se o něj přihlásit,“ popisuje své zkušenosti Koutný. Pracovní místa, zprostředkovávaná skrze službu EURES, prošla ověřením, a proto se vyznačují na rozdíl od pracovních agentur naprostou spolehlivostí.

René Koutný nebyl jediným, který v loňském roce využil programu EURES. To dokládá velký zájem Čechů na úřadech práce. „V roce 2010 využilo naše služby kolem pětadvaceti tisíc zájemců. Převážně se jedná o osobní kontakt,“ řekl mluvčí Petr Sulek. Přestože toto číslo zahrnuje místa pro všechny stupně vzdělání a obory činnosti, mezi Čechy přetrvává zájem o anglicky mluvící země. V současnosti také přibývá počet zájemců o práci v jiných zemích. „Zaznamenáváme značný zájem o skandinávské země nebo naopak Itálii a Španělsko,“ dodal Sulek.

Nabídka míst v databázích je neomezená, a proto ji mohou využít i studující. Práce na dobu neurčitou v gastronomii nebo zemědělství je zaměřena především na studenty. Na portále EURES se nachází také přímý odkaz na sezónní pracovní vyhledávače. Jediné, co je pro využití služeb nutné udělat, je vytvořit si svůj profil s životopisem na evropském portále.

Klíčová slova: práce, služba, EURES

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.