03.05.2014 09:36


Zájem o knihy klesá, přesto čteme

Autor: Vlčková Kamila | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Na první pohled to vypadá, že čtení knih jakožto volnočasová aktivita ztrácí v současnosti na atraktivitě.  Výzkumy ale ukazují, že to není tak úplně pravda. Podle Ústavu pro českou literaturu v minulém roce čtenářů knih mírně přibylo. Méně lidí ale knihy nakupuje v knihkupectvích. Obvykle totiž dávají přednost levnějším e-shopům nebo antikvariátům. 

Brno – Průměrná cena knihy stále roste a je ovlivněna zejména daní z přidané hodnoty, která je u nás jedna z nejvyšších v Evropě. Podle Ústavu pro českou literaturu uvádí většina lidí jako důvod, proč si knihy nepořizuje, právě jejich vysokou cenu. Pokud už Češi za knihu své peníze vydají, koupí ji většinou jako dárek blízkým.

Pokles nákupu knih vnímají mnozí prodejci, což potvrdil i vedoucí brněnského knihkupectví Academia Jiří Svoboda. „Knihkupecký trh kopíruje ekonomickou situaci posledních let. Počet obsloužených zákazníků v našem knihkupectví neustále klesá,“ uvedl. Prodejny se proto snaží nalákat čtenáře a potenciální kupce knih. „Několikrát do měsíce pořádáme v naší Literární kavárně setkání k propagaci vydaných knih, a to formou autogramiád nebo různých čtení,“ řekl Svoboda. Dodal, že podobné snahy jsou úspěšné, navíc je podporují různé prodejní akce na jednotlivé tituly nebo vydavatelství. Svoboda také uvedl, že tržby pomáhá zvyšovat dobře fungující e-shop knihkupectví. Nejprodávanější jsou detektivky, zejména ty severské a nejčastěji od Jo Nesba.

Zatímco v knihkupectvích zájem klesá, u antikvariátů vypadá situace odlišně. „Poslední dva roky sleduji větší zájem o naše knihy,“ řekla Zuzana Machálková z antikvariátu U Semilassa. Podle ní je to důsledek nižších příjmů lidí, kteří chtějí číst, ale nemohou si dovolit kupovat nové knihy za vyšší ceny v knihkupectvích. Zájem je o široký okruh literatury. „Má na to vliv povinná četba ve školách, pak třeba úmrtí některého autora nebo seriály v televizi,“ dodala Machálková. Na rozdíl od Academie, antikvariátu ke zvýšení tržby nepomáhá e-shop. „Zkoušeli jsme ho, ale nevyplatilo se to,“ řekla Machálková. Neplatí to ale pro všechny antikvariáty. Mnoho jich e-shop využívá, a tím se stávají dostupnější pro mnohé čtenáře.

Zdá se, že menší prodejnost knih nepramení z nezájmu lidí o literaturu či z toho, že by lidé nechtěli číst. Důvodem je zřejmě cenová nedostupnost knížek. Alternativou k drahým knihkupectvím mohou být právě antikvariáty. Další možností jsou knihovny, kde si lidé zaplatí jen roční registrační poplatek a mohou si půjčovat v podstatě neomezené množství knih. Také tam ale zájemců o četbu ubývá. Příkladem je Knihovna Jiřího Mahena v Brně, kde podle její mluvčí Jany Kuncové počet výpůjček meziročně klesá. Podobné to je i s počtem registrovaných čtenářů. Knihovna Jiřího Mahena se spolu s odlivem čtenářů potýká i s finančními problémy. „Nejsme schopni nakupovat tituly v dostatečném množství a požadované skladbě,“ uvedla Kuncová. Důsledkem je nákup menšího knihovního fondu, kvůli čemuž má knihovna omezenější nabídku literatury a dalších materiálů, například hudebnin.

Knihovny tedy v dnešní době už nejsou nejvíce atraktivní alternativou drahých knihkupectví. Přesto ale Češi čtou. Vysoké ceny namísto půjčování knížek obcházejí spíše nákupem v průměru o polovinu levnějších e-knih. Jejich prodej podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů stále roste. Knihkupectví i knihovny také doplácejí na to, že jsou mnohé knihy dostupné a stažitelné zadarmo na internetu. Podle Ústavu pro českou literaturu Česká republika stále patří v Evropě k zemím s nejsilnější čtenářskou kulturou. 

Klíčová slova: Knihy, knihkupectví, antikvariáty, knihovna, prodej knih

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.