20.03.2017 08:33


Zahraničním studentům se v Brně líbí. Oceňují pivo, historii a noční spoje

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Každoročně do Brna zavítá díky programu Erasmus několik stovek zahraničních studentů. Brno patří mezi deset nejoblíbenějších měst Erasmu, a tak není divu, že jsou studenti spokojení a rádi se vracejí. Kromě nových rolí se musejí potýkat s novou kulturou a systémem. Některým dělá problém jazyková bariéra, jiným brněnská voda. Je to ale zkušenost, za kterou jsou vděční.

Do programu Erasmus je zapojena i Česká republika. Foto: Jan Kočenda.

BrnoDíky Erasmu do Brna neustále přijíždějí noví a noví zahraniční studenti, kteří mají touhu poznat svět. Brno, známé také jako studentské město, se řadí mezi nejlépe hodnocená města Erasmu. Zahraniční studenti se ale musejí potýkat s novou kulturou a prostředím. Nápomocní jsou jim členové neziskové organizace International Student Club Brno. „Studenti si můžou zažádat o tutora, který je vyzvedne na letišti a pomůže jim vyřídit nezbytné věci, jako jsou třeba šalinkarty,“ řekla tutorka Gabriela Ostárková.

Po příjezdu do Česka zahraniční studenti často naráží na kulturní šok. Zejména ti, kteří nepochází z Evropy, nebo se dosud s českou kulturou nesetkali. „Potkala jsem se s Američany, kteří se divili, že jezdíme městskou dopravou a jsme na sebe zamračení. Někteří Afričani si zase mysleli, že místní ženy jim budou sloužit. Samozřejmě se jim to vždy snažím s humorem vysvětlit. Jako tutoři vytváříme jakýsi kulturní můstek, aby pro ně byl šok aspoň trochu snesitelný,“ řekla další tutorka Kateřina Smrčková. „Na začátku jsem si nemohl zvyknout na zdejší vodu a jídlo. Ta voda chutná úplně jinak než v mojí zemi,“ uvedl student Bekir Ayhan z Turecka. Jiní zase byli zaskočeni, jak často musejí chodit do školy. „Ve Wisconsicu jsem byla zvyklá chodit do školy třikrát týdně a mít hodně volného času,“ dodala studentka Celia Mueller ze Spojených států. Příjemně je překvapily noční spoje, díky kterým se mohou pohodlně dostat domů i v noci. „Největší rozdíl mezi mou zemí a Brnem jsou noční autobusy! Díky nim je všechno snazší,“ pochválila studentka Marit Joost z Estonska brněnskou dopravu.

Naučit se žít v cizím městě v cizí zemi je těžká životní zkouška. Najednou musejí zahraniční studenti studovat v angličtině, potkávat nové lidi a řešit nejrůznější komplikace, které jim studentský život přinese. „Určitě je to velmi náročné zejména pro lidi, kteří nejsou tolik společenští nebo neumí dostatečně dobře anglicky,“ řekla Kateřina Smrčková. „Nejtěžší věc na Erasmu je naučit se tramvajové zastávky, abych se dostal do školy,“ řekl Bekir Ayhan. I přes veškeré počáteční obtíže se jim tu ale podle ohlasů líbí. Nejčastěji oceňují množství hospod, které se v Brně nachází, a bohatou českou historii. „Díky seznamování s lidmi z Brna se cítím čím dál víc jako Čech. Pivní kultura a různorodost hospod je jedním důležitých faktorů mého štěstí,“ řekla Marit Joost. „Mně se na Brně líbí prostředí. Je tu mnoho historických budov a město je klidné,“ dodal Bekir Ayhan.

Nejčastěji chybí zahraničním studentům domov. Rádi by trávili čas se svými blízkými. Díky technologiím jsou s nimi v neustálém spojení, a tak pro ně odloučení není tak těžké. „Jsem se svou rodinou v kontaktu na Skypu. Snažím se s nimi spojovat každou sobotu nebo neděli. Technologie mi umožňují žít v obou světech. Jen mě to utvrzuje v tom, že jsem udělala správné rozhodnutí vycestovat a poznat svět,“ uvedla Celia Mueller. Někteří studenti zase nepociťují takový rozdíl. „Necítím, že by můj kontakt s rodiči byl o tolik jiný. V Estonsku žiju odloučeně od své rodiny, i když je tam určitě vídám častěji,“ dodala Marit Joost.

Letos je to třicet let od spuštění programu Erasmus. Během té doby vycestovalo přes sedm milionů studentů. Cílem je podpora vzdělání, poznání nové kultury a naučení se samostatnosti. Česká republika patří od roku 1998 mezi země, které jsou do tohoto programu zapojeny.

Klíčová slova: erasmus, studentský život, cestování, kulturní šok, tutor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.