07.10.2019 21:36


Zahraniční studenti musí platit za směsný odpad. I ti na kolejích

Autor: Jiří Kašpárek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kromě studijních povinností musí zahraniční studenti na začátku semestru vyřešit ještě poplatek za směsný odpad. Ten existuje od roku 2013 a musí ho zaplatit všichni cizinci, kteří v Brně studují déle než tři měsíce. Vyjde je na 670 korun za rok. Ti, kteří nastoupili v září, však platí méně. „Pokud studenti budou v Brně do prosince, tak by měli do konce října zaplatit 224 korun,“ sdělila zástupkyně z městského magistrátu Veronika Hikadová.

Student Richard Janák bude muset za vyhozený směsný odpad zaplatit městu poplatek. Autor: Jiří Kašpárek.

Brno – Ne všichni cizinci vědí, že musí za komunální odpad platit. To je i případ slovenské studentky Vysokého učení technického Vanesy Hlačinové. „Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Budu to muset napravit,“ prozradila Hlačinová. Podobně je na tom i student Filozofické fakulty Richard Janák. „Věděl jsem, že budu muset za odpad platit, ale podrobnosti jsem zjistil, až když jsem nastoupil na Masarykovu univerzitu. Poplatek ale ještě musím zaplatit,“ řekl Janák.

Cizinci by si měli informace zjistit sami, ale univerzita jim vychází vstříc. „Studenty na to upozorňujeme na webu, v informačním systému MU a posíláme jim také emaily. Zatím se nám ale nikdo neozval, že by měl s poplatky větší problémy,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Masarykova univerzita se snaží s městem spolupracovat. „Předáváme seznam zahraničních studentů městu,“ dodala Fojtová.

Poplatek musí doplatit i ti, kteří svou povinnost při studiu dosud neplnili. Město totiž může poplatek vymáhat i několik let poté, co cizinci studium ukončili. „Studenti jsou často překvapení, když to musí zaplatit zpětně. Pokud to chtějí napravit, je nejlepší napsat mail nebo nám zavolat,“ sdělila zástupkyně na magistrátu města Hikadová.

Pokud studenti budou pokračovat ve studiu i v lednu, musí do konce května zaplatit celou částku, tedy 670 korun. „Každý produkuje odpad a placení za jeho odvoz mi připadá fér. Cena se mi ale zdá vysoká,“ prozradil svůj názor Janák. „Podle mě by bylo lepší, kdyby byly poplatky součástí kolejného. Člověku by to ušetřilo práci,“ doplnila Hlačinová. Studenti mohou poplatek zaplatit bankovním převodem, v hotovosti i poštovní poukázkou. Více informací si zájemci mohou přečíst na stránkách magistrátu města Brna

Klíčová slova: Směsný odpad, poplatek, Masarykova univerzita, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.