02.03.2013 18:34


Zahraniční pobyty lákají stále více studentů

Autor: Jakub Stejskal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Zájem studentů fakulty sociálních studií vyjet za studiem do zahraničí je rok od roku vyšší. Nejvíce míst nabízí program Erasmus, díky němuž mohou studenti strávit jeden nebo dva semestry na partnerské univerzitě v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru nebo v Turecku.

Brno – Spojené království, Francie, Německo nebo Skandinávie – to jsou podle informací z oddělení zahraničních vztahů fakulty sociálních studií nejpopulárnější destinace. Masarykova univerzita má ale partnerské školy nejen v Evropě, ale i na ostatních kontinentech. Díky různým programům tak v akademickém roce 2012/2013 strávilo, nebo ještě stráví, v zahraničí část studia celkem 258 studentů naší fakulty. To je nejvyšší číslo v rámci celé Masarykovy univerzity v přepočtu na množství studujících jednotlivých fakult. Číslo se na navíc rok od roku zvyšuje.

Program Erasmus zajišťuje v letošním akademickém roce pobyt 186 studentům. „Největší zájem panuje o univerzity ve Velké Británii. Bohužel tam je ale nabídka míst omezená, protože tamní univerzity nechtějí uzavírat smlouvy se školami, kam britští studenti nechtějí recipročně vycestovat,'' uvedla Dagmar Hábová z  oddělení zahraničních vztahů. ,,Ale o Britech obecně platí, že se jim líbí doma a o zahraniční pobyty nemají velký zájem. Proto jsem ráda, že tam i přesto máme několik aktivních partnerství,“ podotkla Hábová. Jednou z velmi zajímavých příležitostí je podle ní možnost strávit část studia na pařížském politologickém institutu Sciences Po.

Velmi populární jsou školy ve skandinávských zemích. „Všechna místa v těchto destinacích ale neobsadíme, protožeI love Finland. Foto: Jana Šavelková severní Evropa se vyznačuje vysokými životními náklady. Studenti sice dostanou stipendium, ale všechny výdaje jim to nepokryje,“ upozornila Hábová. Vysoké ceny potvrdila i Jana Šavelková, která strávila díky programu Erasmus semestr ve Finsku. „Je tam skutečně draho. Například jídlo je asi dvakrát dražší než v Česku. Dost jsem platila i za kolej, ale zase jsme měli kolejní saunu,“ řekla. Vyjádřila se i k přínosu programu. „Erasmus byl určitě velký zážitek a zkušenost po všech stránkách. Poznala jsem velmi zajímavou kulturu a pro nás nezvyklou finskou náturu. Navíc jsem si zlepšila angličtinu na úroveň, kdy se sama dokážu domluvit,“ doplnila Šavelková.

Podle Hábové nejvíce vyjíždí studenti katedry mezinárodních vztahů a evropských studií. Následují katedry politologie a sociologie. „Myslím si, že při mém zaměření mám téměř povinnost absolvovat část studia v zahraničí,“ zdůvodnil svůj záměr účastnit se Erasmu student mezinárodních vztahů Miroslav Stejskal, který stráví jarní semestr v roce 2014 na univerzitě v norském Bergenu.

Kromě programu Erasmus můžou studenti vycestovat i v rámci dalších partnerství univerzity. Možnosti nabízí mezifakultní nebo celouniverzitní smlouvy, které zajišťují výjezdy například do Spojených Států, Kanady, Ruska nebo na Tchaiwan. ,,Novou možností je program Erasmus Mundus, díky němuž mohou studenti letět například na Blízký východ. Šancí je tedy opravdu mnoho a kdo vycestovat chce, má velkou naději, že se mu to skutečně podaří,“ uzavřela Dagmar Hábová.

Klíčová slova: Zahraniční pobyty, Erasmus, studium v zahraničí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.