22.03.2020 14:29


Žádný motiv mě nerozhodí, říká designér brankářských masek Roman Vítek

Autor: Tadeáš Mima | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Nelíbila se mu vyfasovaná helma, a proto si ji zkrášlil po svém. Takto se brankář Roman Vítek dostal k výtvarné technice airbrush, která se později stala jeho povoláním. Dnes zdobí masky českým hokejovým reprezentantům nebo i části zbraní českým biatlonistům.

Roman Vítek je profesionálním airbrusherem sportovního vybavení. Zdroj: Archiv Romana Vítka

Roman Vítek podotýká, že k designu směřoval už od dětství. „Odmala mě rodiče, a hlavně mamka, nechávali hodně kreslit. To byl nejdůležitější základ,“ zdůrazňuje. Jako dítě z vesnice dělal spoustu aktivit v různých odvětvích, což nyní považuje za velkou výhodu. „Dále mě utvářela výtvarná výchova na základní škole. Potom jsem studoval stavební školu, kde mě rozvíjelo několik předmětů,“ popisuje Vítek.

Pracovně se pak přes ilustrace knih a her dostal až k designování dětských hřišť. „Ve firmě nebyl nikdo, kdo by mé návrhy přímo maloval na hotové prolézačky. Proto jsem to zkusil sám a airbrushi jsem už neunikl,“ vzpomíná Vítek. Airbrush je malá stříkací pistole s tryskou, kterou se nanáší barva na předměty proudem vzduchu. A Vítek začal tuto techniku používat i mimo práci. „Chytal jsem florbalovou extraligu za Pardubice s maskou ze sériové výroby. Nelíbila se mi, a tak byla výzdoba stříkací pistolkou jasná volba,“ vysvětluje.

Upravené helmy si všímali i ostatní brankáři v lize a zjišťovali, jestli by jim Vítek také připravil podobný motiv. „Za čtyři roky se nastřádalo tolik zakázek, že už nešly skloubit s osmihodinovou prací a vrcholovým florbalem. Proto jsem zvolil airbrush,“ přibližuje cestu od hobby k profesionální tvorbě. Svoji techniku navíc postupně zdokonaluje a přidává prvky jako skicování nebo speciální fixy.

Práce ale přináší také řadu úskalí. „Různé materiály znamenají rozdílné postupy. Kreslí se i na používané masky, takže přichází tmelení, broušení a základní tmelicí nástřiky,“ upozorňuje Vítek. Tvorba není jednoduchá a konečné kreslení je spíše za odměnu.

Návrh brankářské masky pro Marka Čiliaka chytajícího za HC Kometa Brno. Zdroj: Archiv Romana Vítka

Airbrusher aktuálně spolupracuje hlavně s hokejovými brankáři. Jeho motivy nosí na helmách gólmani české extraligy jako David Honzík, Dominik Frodl či Marek Čiliak. Vítkova díla se však dostala i za hranice. Třeba ve Finsku má za klienta Lukáše Dostála a ve Švédsku Dominika Furcha. Autor návrhů si váží také masek české reprezentace pro mistrovství světa nebo olympijské hry.

„Vlastní design působí na každého jinak. Někdo je pověrčivý a celé roky své symboly nemění. Další chce děsivým designem rozhodit soupeře,“ popisuje Vítek záměry sportovců. Brankáři tak k němu mohou přicházet se svými originálními návrhy. „Žádný motiv mě nerozhodí. Mám rád výzvy a chci se zlepšovat, proto jsem rád za každý zajímavý nápad,“ usmívá se.

Z ostatních sportů pak maloval Vítek například pažby (část dlouhých ručních střelných zbraní sloužící k opření zbraně o rameno střelce, pozn. red.) českým biatlonistům. „Když mi napsal třeba Ondra Moravec nebo Gábina Koukalová, hodně mě to potěšilo,“ uznává designér. Nevyhýbá se ale ani jiným disciplínám. Podle Vítka totiž jdou stejně zdobit i další druhy sportovního vybavení.

A cíle do budoucna? Vítek plánuje pokračovat v zaměstnání, které ho baví. „Budu rád, když se moje práce bude líbit tomu, pro koho je dělaná,“ zmiňuje. Airbrush proto chce dělat tak dlouho, jak to jen bude možné. „A přeji si, abychom byli všichni v rodině zdraví,“ uzavírá Vítek.

Klíčová slova: airbrush, design, hokej, Roman Vítek, sport, helma

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.