17.10.2020 23:45


Žádné velké cíle si pro letošní sezónu raději neklademe, říká krasobruslař Bidař

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Krasobruslařům právě začíná závodní sezóna. To platí i pro reprezentanty České republiky ve sportovních dvojicích Martina Bidaře a jeho ruskou partnerku Jelizavetu Žukovou. Ta právě letos v dubnu získala povolení startovat na mezinárodních závodech za české barvy. Zavřené zimní stadiony jim ale přípravu značně komplikují. „Ta situace je momentálně nepředvídatelná a nás ta nejistota hrozně brzdí,“ říká juniorský mistr světa Martin Bidař.

Sportovní dvojice Martin Bidař a Jelizaveta Žuková, autor: archiv Martina BidařeBrno/Bergamo – Martin Bidař se se svou krasobruslařskou partnerkou Jelizavetou Žukovou připravuje na novou závodní sezónu. Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové situace v Česku ale nemohou trénovat na zdejších ledových plochách. Oba se proto museli přesunout do zahraničí, kde momentálně ladí formu.

Vzhledem k současné situaci od pondělí nesmíte nejméně dva týdny trénovat na českých zimních stadionech, jak jste tuto situaci vyřešili?

Momentálně jsme na soustředění v Itálii, kam nás vyslal Český krasobruslařský svaz. Kdybychom čtrnáct dní nebruslili, tak by to bylo špatné. V našem sportu je hodně poznat, když se netrénuje na ledě. Jsme rádi, že jsme to takhle mohli vyřešit a v Itálii nás přijali.

V Itálii jsou podmínky pro trénování adekvátní?

Podmínky jsou tu fajn. Pouze je potřeba dodržovat určitá opatření. Při vstupu na zimní stadion nám měří teplotu a ve vnitřních prostorách musíme nosit roušky. Ale koronavirová situace se postupně zhoršuje i tady v Itálii, takže se trochu bojíme, co bude dál. Teď doufáme, že tu budeme moci zůstat alespoň dva týdny.

Vaše partnerka je z Ruska, před vypuknutím pandemie jste v něm trénovali. Jste stále ve spojení s tamními trenéry?

Ano, jsme. Komunikujeme především online, my jim posíláme videa z tréninků a oni nám pak zpětnou vazbu. Je to hodně složité, ale snažíme se to nějak v rámci možností zlepšovat.

Zvažujete, že se po skončení celé pandemie vrátíte trénovat do zahraničí?

Máme v Moskvě trenéry, takže bychom se tam rádi vrátili co nejdříve. Na druhou stranu si myslím, že nám tréninky v Česku celkem vyhovují. Svaz i tréninkové středisko se o nás starají velmi dobře, takže jsme spokojení i u nás.

V německém Oberstdorfu jste nedávno jeli svůj první letošní závod, jak jste byl spokojený s vaším výkonem?

Jednalo se o náš úplně první oficiální mezinárodní závod. Byli jsme čtvrtí, k zisku medaile nám chyběl jeden bod. Bruslilo se nám dobře, ale my sami jsme z našeho výkonu nebyli úplně nadšení. Udělali jsme totiž pár zbytečných chyb. Celkově jsme mohli zajet lepší programy, ale bohužel to nevyšlo. Doufám, že se nám to povede příště.

A kde plánujete jet příští závod?

Ten by měl být shodou okolností tady v Itálii, přímo na zimním stadionu, na kterém momentálně trénujeme. Ale jak už jsem říkal, ta situace se tu zhoršuje, takže uvidíme, jak to nakonec dopadne a jestli závod bude. Snad to vyjde.

Máte pro tuto sezónu nějaký konkrétní cíl?

Žádné velké cíle si pro letošní sezónu raději neklademe, protože ta situace s pandemií koronaviru je složitá.  My momentálně ani nevíme, jestli se uskuteční mistrovství Evropy a mistrovství světa. Ale za dva roky budou zimní olympijské hry a na ty bychom určitě chtěli jet. Teď pracujeme na tom, aby moje partnerka Jelizaveta získala české občanství. Bez něj na olympiádě totiž Českou republiku reprezentovat nemůže. Děláme pro to maximum a doufám, že se to podaří. Olympiáda je v našem sportu vrcholem kariéry. 

Klíčová slova: krasobruslení, Bidař, závody, příprava, sezóna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.