14.03.2016 21:22


Začíná Týden informačního vzdělávání. Zaměří se na netradiční zdroje i prezentační dovednosti

Autor: Zuzana Pekárková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Týden informačního vzdělávání na Masarykově univerzitě představí studentům tradiční oblasti informační gramotnosti i nejaktuálnější trendy v oboru. Semináře a workshopy mohou pomoci s tvorbou akademického textu, stejně jako s prezentačními dovednostmi. Posluchači bakalářských, magisterských i doktorských programů je mohou navštěvovat až do pátku 18. března.

Brno - Pomoc s citací netradičních zdrojů, kreativní přístup k tvorbě odborného textu, grafické zpracování dat anebo klíč k úspěšné prezentaci na zahraničních konferencích. To vše nabídne studentům Týden informačního vzdělávání, který byl dnes ráno zahájen v prostorách Filozofické fakulty na Masarykově univerzitě. Letošní již druhý ročník projektu umožní studentům zúčastnit se širokého spektra přednášek. Nabídka seminářů a workshopů pro bakalářské a magisterské studenty je sestavena tak, aby jim co nejlépe pomohla získat potřebné kompetence pro psaní odborných textů. Doktorandům by pak měla pomoci úspěšně zvládnout nástrahy publikační činnosti a působení v akademické komunitě.

Netradiční zdroje a další trendy v oboru

Kromě přednášek, které se zaměří na základní oblasti informační gramotnosti, se v letošním programu objeví i několik novinek, kterými Kabinet informačních studií a knihovnictví reaguje na aktuální trendy v oboru. Studenti z nižších ročníků se tak například dozví, jak citovat netradiční zdroje informací, zejména ty elektronické, nebo jak využívat citační manažer Discovery. Doktorandy pak semináře seznámí s grantovými možnostmi pro začínající vědce na Masarykově univerzitě nebo objasní, proč si dávat pozor na takzvané predátorské časopisy.

S nedostatkem zájmu o tato témata ze strany studentů se pořadatelé zdaleka nepotýkají. „Zájem o vzdělávací aktivity je u studentů velký, svědčí o tom skutečnost, že například sekce pro studenty bakalářských a magisterských programů byla zaplněna již dva dny po otevření přihlašování,” uvedla organizátorka projektu Pavlína Mazáčová.

Týden informačního vzdělávání MU (Foto: Zuzana Pekárková)

Záznamy z přednášek – informační vzdělávání přímo z domova

Pořadatelé však letos mysleli i na studenty, kteří se již nevešli do kapacity hlavního programu. Další inovací, kterou letos představí, jsou proto otevřené semináře, které pořádají ve spolupráci s knihovnami vybraných fakult. „Největší novinkou oproti loňskému ročníku je však to, že klíčové přednášky a semináře budou nahrány, sestříhány a poté se stanou součástí interaktivní publikace Informační vzdělávání v prostředí VŠ, která vznikne do konce letošního roku. Tato publikace bude volně přístupná všem studentům, kteří mají o rozvoj své informační gramotnosti zájem,” popsala Mazáčová.

Možnost zhlédnout záznamy z vybraných přednášek na internetu vítají i studenti, kteří se nemohou projektu zúčastnit kvůli časové vytíženosti. „Přijde mi to jako skvělý nápad a cením si toho. Některé přednášky vypadají zajímavě a rád bych se jich zúčastnil, bohužel mám ale spoustu studijních povinností a nezbývá mi na podobné akce příliš času. Takto budu mít informace na dosah, až je budu potřebovat,” uvedl student politologie Tomáš Klíma.

Informační gramotnost jako cesta k úspěšnému studiu

Cílem projektu je dle pořadatelů zejména umožnit studentům, aby posílili svoji informační gramotnost a vylepšili své kompetence v oblastech, které sice nejsou běžnou součástí vzdělávacích plánů jednotlivých studijních programů, zato jsou ovšem důležitým předpokladem pro úspěšné studium. A stejně tak i pro život v dnešní informační společnosti, pro nějž je schopnost vyhledávat kvalitní informace klíčová.

S tím, že tyto dovednosti dokáží znatelně usnadnit studium, souhlasí studentka oftalmologie Iveta Škodová: „Myslím si, že je opravdu důležité znát například citační normy – a to nejen k bakalářským a diplomovým pracím, ale například i k průběžným seminárkám. Velkou spoustu z nich vyučující vrátí k přepracování právě kvůli chybnému použití citací. Zejména u nás na medicíně nebo i na přírodovědecké fakultě často vznikají zmatky, kterou normu použít, jelikož existuje několik verzí. Je tedy dobré mít přehled.”

Certifikát pro absolventy

Studenti, kteří se v rámci Týdne informačního vzdělávání zúčastní alespoň osmi přednášek, mohou kromě nově nabytých schopností obdržet i certifikát. Ten obsahuje informace o znalostech a kompetencích, které student v rámci intenzivního programu načerpal. Podle vyjádření Mazáčové může studentům posloužit i v následném profesním životě: „Být informačně gramotný není u absolventů VŠ zatím zdaleka běžnou kompetencí. Náš Týden má tedy také za cíl pomoci studentům v cestě za úspěšnější pozicí v konkurenci na pracovním trhu,” uvedla.

Tip: Podrobnější informace o Týdnu informačního vzdělávání a nabídku jednotlivých přednášek mohou studenti nalézt na webových stránkách nebo facebookové události.

Web: http://tydeniv.wix.com/2016
Facebook: https://www.facebook.com/events/460676367465872/

Klíčová slova: informační gramotnost, týden informačního vzdělávání, KISK, citace, práce s informacemi

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.