07.03.2019 13:00


Začíná mistrovství České republiky ve squashi – sportu, který ztratil naději na zařazení mezi olympijské hry

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Dnes 7. března dopoledne začalo mistrovství České republiky ve squashi. Favority jsou Daniel Mekbib, Martin Švec či Jakub Solnický, favoritkami pak Anna Serme, Olga Kolářová a Zuzana Kubáňová. Na olympijských hrách squash ale místo nemá a prozatím ani mít nebude. Organizátoři her chtějí dát přednost breakdance, surfingu, skateboardingu a sportovnímu lezení.

Začíná mistroství světa České republiky ve squashi, autor: Klára Beranová

Praha – Mistroství České republiky ve squashi dnes zahájily mužské turnaje v pražské nákupní galerii Harfa. V zítřejších dopoledních hodinách se poprvé utkají ženy. V sobotu odpoledne budou soutěžit hráči z kategorií masters (nad 35 let a nad 65 let). „Sedmadvacátý ročník uzavře v neděli večer finále mužů a následné vyhlášení vítězů,“ komentoval program mistrovství generální sekretář České asociace squashe Tomáš Fořter.  

Očekává se, že nejsilnějšími soupeři mezi muži budou Daniel Mekbib, Martin Švec a Jakub Solnický. Zapomínat by se nemělo ani na osmnáctinásobného mistra České republiky Jana Koukala. Překvapit může i juniorský hráč Viktor Byrtus. V ženské kategorii se sází hlavně na Annu Serme, Olgu Kolářovou a Zuzanu Kubáňovou. „Letošní ročník bude hodně zajímavý, na vyrovnané zápasy se můžeme těšit již od prvních kol, což nebývá zvykem," řekl jeden z favoritů, Martin Švec. 

Squashové kurty lze nalézt ve 185 zemích světa. V České republice se této hře věnuje kolem sedmdesáti tisíc lidí. Na olympiádě squash ale místo nemá, přestože se o jeho získání snaží již desítky let. Očekávalo se, že se hvězdy squashe objeví na letních hrách v Paříži v roce 2024. „Byla by to dobrá zpráva pro náš sport a naše sportovce. V České republice máme několik nadějných hráčů, kteří by měli šanci se kvalifikovat,“ prohlásil předseda České asociace squashe Tomáš Cvikl.

V únoru letošního roku se ale objevily informace, že organizátoři her chtějí na seznam olympijských sportů zařadit breakdance, sportovní lezení, surfing a skateboarding. „Mrzí mě, že se komise rozhodla právě pro breakdance. Tímto výběrem ukázala, jakým směrem se budou olympijské hry ubírat. Budou stále více komerční, s tím se musíme smířit,“ myslí si student a účastník mistrovství České republiky ve squashi Michal Bodiš. 

Klíčová slova: squash, olympiáda, mistroství v ČR, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.