02.03.2014 15:41


Záchranáři vytahovali v Lužánkách pasažéry z lodi

Autor: Anna Dudková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Mezinárodní závody ve vodním záchranném sportu Grand prix Moravie začaly v pátek na brněnském Městském plaveckém stadionu v Lužánkách. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet závodníků.

Brno – Osmatřicet týmů se v pátek v Brně utkalo v simulovaném závodu schopnosti záchranáře reagovat na krizovou situaci, kterým odstartoval letošní ročník Grand Prix Moravie. „Tuto disciplínu označují mnozí za královskou, především díky největšímu přiblížení skutečné práci vodních záchranářů,“ uvedla mluvčí závodů Kristýna Kolibová. Na soutěž se přišel podívat i Brňan Jan Procházka. „Zaujala mě možnost vidět jak ve skutečnosti tito lidé pracují při zásahu,“ řekl. První místo vybojovali účastníci z Polska, druzí se umístili soutěžící z Blanska. Třetí byl tým ze Soběslavi. Reprezentanti Brna skončili pátí.

SkFiguranti byli ve vodě několik hodin. Foto: Anna Dudkováupiny závodníků se zadání úkolu dozvídaly až těsně před svým startem. Pro letošní rok si pořadatelé připravili simulaci reálné nehody výletní lodi Costa Concordia, která ztroskotala u břehů Itálie 13. ledna 2012, když narazila na mělčinu. Při nehodě, za kterou byl obviněný kapitán lodi Francesco Schettino, zemřelo šestnáct lidí.

V bazénu vzniklo šest oddělených kajut, ve kterých čekali na záchranu figuranti. Každý z nich představoval jinou roli a záchranáři se tak při snaze dostat je z improvizované lodi do bezpečí museli potýkat s hysterickými, zmatenými i těžce zraněnými cestujícími. „Závod je náročný, ale můžeme si zde dobře  otestovat naše schopnosti,“ zhodnotila britská závodnice Camilla Babbage.

Obtížnost soutěže potvrdil i šéf simulovaného závodu Vladan Vlk. „Z pohledu závodníka to byl jistě nejtěžší ročník ze všech osmi. Všichni se s nastalou situací vypořádali a bojovali až do konce, proto před nimi smekám. Podle mne byl letos úspěch jen projít si závodem od začátku do konce,“ doplnil Vlk. Nejen závodníci ale měli náročné podmínky. „Myslím, že práce figurantů byla hodně náročná, museli být ve vodě v oblečení několik hodin,“ ocenil Procházka.

Aby soutěžící skupiny mohly dostat figuranty do bezpečí, musely se do kajut dostávat úzkým otvorem, který pořadatelé umístili pod hladinu bazénu. To vše za doprovodu autentických zvukových nahrávek z Costy Concordie a v časovém limitu. „Na nahrávkách je slyšet například komunikace mezi kapitánem lodi a pobřežní stráží, nebo stevardky lodi, které uklidňovaly cestující. Všechny použité nahrávky jsou skutečné,“ vysvětlil Vlk.

Druhý den závodů soutěžili už samotní jednotlivci v pěti disciplínách. Museli prokázat svoji schopnost nejen v plavání, ale také ve využívání záchranných pomůcek. Dnes je na programu několik štafetových disciplín a také soutěž v ovládání veslice. Letošní osmý ročník závodů ve vodním záchranném sportu je v mnoha ohledech rekordní. „Účastnilo se mnohem více týmu než v předchozích ročnících. Bohatší bylo také zastoupení zahraničních závodníků, kteří letos převažovali nad českými,“ přiblížil Vlk.

Klíčová slova: plavání, vodní záchranáři, závod, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.