05.11.2016 13:12


Zábavná věda existuje, přijďte se přesvědčit do Scaly

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Masarykova univerzita pořádá sedmý ročník Science slamu. Jde o popularizační vědeckou soutěž, ve které studenti, zaměstnanci nebo absolventi brněnských univerzit představují publiku svůj výzkum. Pomoci si mohou jen tím, co si sami přinesou, dataprojektor je zakázaný. Výzkumníci v roli herců mají kromě vysvětlení svého výzkumu za úkol posluchače také pobavit.

Vědci při svém vystoupení mohou využít i živé komparzisty. Foto: scienceslam.muni.cz

Brno – V univerzitním kině Scala se bude ve středu konat sedmý ročník soutěže v předávání myšlenek a nadšení pro vědu. Vystoupí vědci, kteří budou mít za úkol během šesti minut publiku vysvětlit svůj výzkum, ale také diváky pobavit. Během krátkého času mohou využít jen předměty, které si sami na podium donesou. Po skončení všech výstupů publikum zvolí ten nejlepší.

Akce je nevýdělečná. Vstupné je proto dobrovolné a od diváků se očekává jen otevřená mysl, chuť poslouchat a smát se. Jak uvedl Petr Holík, který je jedním z organizátorů celého setkání, je Science slam unikátní formát, jak se dozvědět informace ze současné vědy a výzkumu. „Odborné publikace nejsou pro každého a málokdy máte příležitost si s vědcem jen tak neformálně popovídat o tom, co dělá,“ vysvětlil výhodu Science slamu Holík. To potvrdila i Jana Coufalová, kterou loňský ročník velmi pobavil. Ráda jsem v prostředí zvídavých a do svého oboru zapálených lidí," uvedla divačka minulého ročníku Coufalová. Účinkující se budou na podiu střídat po šestiminutovém časovém bloku. Svůj výzkum představí například Josef Kraus, který se zabývá problematikou terorismu nebo Lenka Zychová, která zkoumá vznik hvězd a mnozí další.

Podle Petra Holíka se zájem o Science slam rok od roku zvyšuje, proto se bude ten letošní konat ve větších prostorách univerzitního kina Scala. „Letos poprvé bude Science slam ve větším prostoru, takže to bude pro řečníky výzva a pro diváky divadelní zážitek. Tento rok máme také mnohem více řečníků, kteří již nejsou studenty, ale akademickými pracovníky a opravdovými odborníky ve svých oborech,“ uvedl organizátor Holík. Jedna z budoucích účastnic letošního ročníku si chce právě tu zmiňovanou výzvu vyzkoušet. „Chci si zkusit, jestli se dokážu postavit před tolik lidí," uvedla účastnice Hana Berezňáková, která bude letos vystupovat.

Po sečtení diváckých hlasů bude vyhlášen vítěz, který podle organizátorů sice nedostane Nobelovu cenu, získá ale dobrý pocit z toho, že lidem předal své nadšení pro vědu a ukázal jim směr, o kterém dříve nemuseli vědět. Večer bude pokračovat v Café-baru Kabinetu MÚZ.

Za vznikem akce stojí Jana Musilová, kterou inspiroval Bernhard Weingartner ze Science Slam Vienna. Ta pak zaujala svým nápadem i ostatní organizátory, kteří i nadále tvoří obsah a formu celého setkání. Minulý ročník se konal v prostorách Kabinetu MŮZ. Vyhrála ho Zuzana Holubcová se svým vystoupením o embryích. s

Klíčová slova: Science slam, vědci, Masarykova univerzita, soutěž, věda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.