12.03.2018 16:43


Za války sloužily nacistům, dnes jsou koleje na Klácelově ulici centrem studentské pospolitosti

Autor: Ondřej Zoubek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Koleje Klácelova jsou jedny z deseti internátů Masarykovy univerzity. Sídlí v památkově chráněné vile a aktuálně poskytují ubytování téměř třem stovkám studentů. Nacisté vepsali do historie budovy velmi smutné kapitoly, ale dnes zde tepe pravý kolejní život. Stará se o to také početná slovenská komunita.

Koleje na Klácelově ulici ubytovávají takřka tři sta studentů.

Brno – Klácelova ulice je úzká a krátká jednosměrka v Masarykově čtvrti v Brně, ne však bezvýznamná. Najdeme zde Kudelův rodinný dům, připomínku funkcionalismu, a hlavně třípatrovou chráněnou vilu, která dává v současnosti střechu nad hlavou téměř třem stovkám studentů Masarykovy univerzity.

Dříve se zdejším kolejím Klácelova říkalo Sušilovy koleje podle kněze Františka Sušila. Budovu postavenou ve dvacátých letech minulého století původně obývali katoličtí studenti. Na počátku druhé světové války přepadli koleje Němci. Nacisté některé studenty zatkli, jiné vyhodili a udělali z internátu sídlo gestapa. Později sloužily Sušilovy koleje jako služebna německé kriminální policie. Dnes připomíná temné časy už jen památník před vchodem.

Na chodbách a v kuchyňkách „Klácelek" je slyšet hlavně slovenština. „Dle našich údajů bydlí na koleji Klácelova zhruba padesát procent studentů slovenské národnosti," uvádí referentka ubytovacího provozu Lucie Wagnerová. Zástupce místní kolejní rady však takový údaj překvapil. „To určitě ne. Troufl bych si říct, že minimálně tři čtvrtiny tady tvoří Slováci. A když je někdo Čech, mluví slovensky," říká předseda rady Daniel Cepr.

Podle člena kolejní rady Martina Tomaschka převažují Slováci ještě na koleji Veveří. Na Vinařské je zase početná část studentů ze zahraničí. „Studuji pátým rokem a prošel jsem už několik internátů, na Klácelově je jiná atmosféra. Na menších kolejích to tak bývá. Je tady značná pospolitost," říká Tomaschek. „Řekl bych, že podobně je to ještě na kolejích na náměstí Míru. Mám pár známých na kolejích Tvrdého a říkají, že sousedy neznají. Na Vinařské to samé," přikyvuje Cepr.

Koleje Klácelova nabízejí spolu s internáty na náměstí Míru a Tvrdého ulici nejlevnější ubytování. Studenti zde bydlí nejčastěji v třílůžkových pokojích. Toalety, koupelny a kuchyňky mají společné. „Když jdete na koleje, kde nemůžete mít na pokoji tolik věcí jako doma, o něčem to svědčí. Nejdou sem lidi, co potřebují super komfort. Tady neexistuje, že by někdo jinému člověku něco nepůjčil nebo že by někdo nepozdravil," popisuje Cepr.

Výhoda, která kolektiv na „Klácelkách" také tmelí, je bezplatná tělocvična a posilovna. „Posilovny jsou i jinde, ale ne takto vybavené. Tělocvičnu máme jako jediní, pravidelně pořádáme třeba florbalové turnaje a na konci semestru si venku uděláme kolejní olympiádu," přibližuje předseda rady. Na Klácelovu jezdí tramvajová linka číslo čtyři, na druhé straně cesty se nachází park Kraví hora s hvězdárnou a sportovní areál.

Kolejní rada působí v aktuálním složení na Klácelově prvním rokem. „Snažíme se vymýšlet akce a starat se o chod kolejí. Nakupujeme mýdla, čisticí prostředky nebo se snažíme se zavést recyklaci,“ vysvětluje Cepr.

Tříčlenný studentský orgán se schází ve společenské místnosti, ve které je televize a nově i stolní fotbálek. Ubytovaní mají možnost zarezervovat si místnost na večer, například pro potřeby oslavy. V budoucnu by chtěla rada uspořádat kolejní ples.

Klíčová slova: koleje, kolejní rada, Klácelova, slovenská komunita, nacisté, Brno, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.