31.10.2014 20:06


Za teplo si v zimě nepřiplatíme

Autor: Jan Čambora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Za teplo si brněnští v příštím roce nepřiplatí. Ceny tepla totiž zůstanou na stejné úrovni, na jaké byly minulé tři roky. Podle Petra Fajmona, generálního ředitele brněnských tepláren, by v příštích letech mohlo teplo dokonce zlevnit. Městská firma zásobuje teplem pětadevadesát tisíc domácností, firem a obecních budov. 

Audio

    Generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon o vývoji ceny tepla v příštím roce.
         
    Autor: Jan Čambora

Brno - Téměř devadesát pět tisíc brněnských domácností, které odebírají teplo z městské teplárny, za něj nezaplatí více než doposud. „Udržet stabilní cenu tepla jsme si vytyčili jako jeden ze strategických cílů. Daří se nám ho naplňovat už čtvrtým rokem,“ řekl Petr Fajmon, generální ředitel Tepláren Brno. Aby brňané zůstali městské firmě věrní a nepřecházeli na vlastní zdroj tepla, museli v teplárně přijít na to, jak i v příštím roce udržet cenu tepla na 580 korunách za gigajoule.

Brněnská teplárna. Foto: Archiv Teplárny BrnoJedním ze způsobů, jakým teplárna ušetří na nákladech, je postupná výměna starých parovodů za nové horkovody. Místo páry jimi proudí horká voda. „Díky novému potrubí se výrazně sníží jak tepelná ztráta, tak i náklady domácnosti,“ uvedl provozní ředitel tepláren Tomislav Šmíd. Výměna starých parovodů za nové potrubí se dotkla mnoha obyvatel města.

Rekonstrukce potrubí prováděli dělníci na několika místech v Brně. Jednu z nich například u Domu umění v Brně a na ulici Koliště. Opravy úseku potrubí začaly v červnu a nyní dokončují dělníci terénní úpravy místa. Další z výměn potrubí proběhla na ulici Elišky Krásnohorské v Černovicích, na Dornychu nebo na ulici Milady Horákové, kde spolu s výměnou parovodů za horkovody upravuje město vodovodní potrubí a kanalizaci. Časté rozkopávání silnic se ale místním nelíbí. „Pořád něco kopou, všude je hrozný rámus a nepořádek. Nějak to ale musíme vydržet," řekl Libor Čáp, který bydlí na ulici Milady Horákové. Doma si svépomocí nevytápí, teplo odebírá z městských tepláren. „Tak alespoň k něčemu dobré to bude," zasmál se, když se dozvěděl, že si za teplo v zimě nepřiplatí.

Odběratelé tepla z městských tepláren nemusí mít strach z výpadku dodávek kvůli napjatým vztahům mezi Ruskem a Ukrajinou. Teplárny mají nakoupeno dostatek plynu pro pokrytí celé zimní topné sezóny. „Česká republika je zásobována plynem jak přes Slovensko, tak přes Německo. To výrazně snižuje závislost na politickém vývoji na východě Evropy,“ dodal Fajmon. 

Klíčová slova: teplo, teplárny, peníze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.