28.02.2019 20:46


Za jeden až dva roky by mohli studenti chodit na přednášky povinně. Ale jen někteří

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Nad studenty Masarykovy univerzity visí hrozba povinných přednášek. Pokud vedení schválí návrh, budou pro ně fungovat stejná pravidla, jako pro semináře. Neplatí to však pro všechny, o změně pravidel pro jednotlivé programy by v tom případě rozhodli jejich garanti.

Pokud návrh projde, budou přednášky prostudenty povinné. Foto: Karolína Novotná

Brno – Masarykova univerzita zvažuje zavedení povinných přednášek. Pokud návrh projde všemi jednáními, konečné hlasování by mělo proběhnout na červnovém zasedání akademického senátu. Platit by však začal nejprve rok poté. “Účast ve výuce je pro studenty prezenční formy studia povinná. Výjimku z této povinnosti v případě přednášek a konzultací může stanovit garant programu,” zní navrhovaná změna. Podnět podalo kolegium děkana Fakulty sociálních studií (FSS) Břetislava Dančáka rektorovi Mikuláši Bekovi v prosinci. Tento krok zdůvodňuje tím, že jejich výuku vedou profesoři a docenti, tedy nejzvýznamnější odborníci z oboru. Nepovinná účast tak negativně ovlivňuje kvalitu a studijní úspěšnost.

Panika však není na místě. “Nepočítáme v žádném případě s plošným zavedením,” uklidňuje prorektor pro studium a informační technologie Michal Bulant. Programům, či dokonce fakultám, kterým současný systém vyhovuje, by totiž bylo umožněno u něj zůstat.

Návrh má své odpůrce. “Pětadvacátého února jsme se setkali s rektorem, abychom to prodiskutovali. Jako studentská komora akademického senátu s tím nesouhlasíme,” říká její členka Alexandra Bečková. Povinné přednášky nepodpoří. “Podle mého osobního názoru je důležitá otázka spíše zda jsou vážně všechny nutné k výuce. Já jsem spíš pro více interaktivní způsob učení. Doporučila bych studentům důsledně vyplňovat předmětové ankety, ať má univerzita zpětnou vazbu a může se to dál řešit,” přidává své osobní hodnocení.

Ani dalším se návrh nezamlouvá. “Jsem proti, protože u dvouoborů, zejména těch mezifakultních, je velká šance, že se budou důležité přednášky krýt,” vysvětluje studentka mezinárodních vztahů a hospodářské politiky Jana Majerská. Problém však vidí i u standardních jednooborů. “Na FSS je i hodně blokových předmětů, které jsou třeba čtyři dny v kuse několik hodin. Pokud by bylo vše povinné, asi nikomu by se nevešly do rozvrhu. Pak by se mohly rovnou zrušit,” upozorňuje.

S těmito problémy vedení počítá.  “Pokud bude návrh schválen, a to momentálně není jisté, předpokládám, že platit by začal až za jeden či dva roky, právě kvůli tomu, aby se na něj mohly fakulty připravit,” odhaduje Bulant.

Povinné přednášky nejsou v Česku obvyklé, jedinečný počin by to však nebyl. K obdobnému kroku se uchýlila v roce 2017 například podnikohospodářská fakulta pražské Vysoké školy ekonomické.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, akademický senát, přednášky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.