04.03.2014 13:18


Za Bitcoiny se už dá koupit kafe i pizza

Autor: Můčka Jan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Bitcoin je měna, která ve svých zárodcích nestála ani jeden dolar, několikanásobně zvýšila svou hodnotu a v druhé polovině minulého roku se  začala dostávat do všeobecného povědomí. Bitcoin nyní přijímají i někteří obchodníci. 

Ostrava - Jakub Slíva je dvacetiletý student gymnázia v Ostravě, který se společně s dalšími třemi lidmi rozhodl vytvořit českou internetovou burzu Bitstock, na které lze Bitcoiny nakupovat či prodávat. Svůj server spustili den před Vánoci minulého roku  a letos v únoru  se k této burze připojil podnikatel a investor Igor Uherčík, který koupil třetinový podíl.

Po reorganizaci podílů Slíva již není jeden ze společníků, nicméně stále pracuje jako marketingový poradce, zajišťuje komunikaci se zákazníky a je šéfredaktor největšího zpravodajského serveru o Bitcoinu v české republice - Bitblog.cz.

Jak vznikl nápad udělat českou bitcoinovou burzu?

Tento nápad vznikl po krachu někdejší jediné české směnárny bitcash, která přišla o všechny Bitcoiny klientů v hodnotě přes 4 miliony korun a to především kvůli špatnému zabezpečení. Již pár dní po této události se našlo několik fanoušků této virtuální měny, kteří se chtěli podílet na vytvoření nové a bezpečnější burzy pro Bitcoin.

Jaká byla tehdy vaše pozice ve firmě?

Na začátku jsem se staral o marketing projektu a spolu s kolegou o propagaci celé burzy. Při vzniku jsem také zajišťoval veškerou likviditu na burze, jelikož v době, kdy burza vznikla, byl opravdu velký problém jakýkoliv Bitcoin sehnat.

 Kuba Slíva je jedním ze zakladatelů serveru Bitstock.cz. Foto: Jan Feilhauerová

Co všechno jste museli udělat a zařídit abyste mohli nápad uskutečnit?

Největší práce byla s naprogramováním burzy a propojením s Bitcoinovou sítí, abychom mohli monitorovat a dohlížet na jednotlivé obchody. Hodně práce jsme měli také s právními věcmi.

Mohou Češi obchodovat s Bitcoiny i na zahraničních burzách nebo jen na té vaší?

Obchodovat tam mohou, nicméně je to často problematické. Zahraniční burzy nejprve požadují kompletní ověření dokumentů obchodníků, kteří u nich chtějí obchodovat. Tento proces trvá až měsíc. Další nevýhoda je délka převodu, jelikož zahraniční burzy akceptují pouze platby v eurech nebo mezinárodní převod v dolarech, který trvá několik dní, než dorazí. K tomu se také často vážou vysoké poplatky a nevýhodný převod korun na jinou měnu. 

Jak dlouhé bylo období mezi nápadem a spuštěním serveru?

V polovině listopadu jsme začali vymýšlet, jak by šlo novou burzu vytvořit. O týden později jsme se společně sešli v Praze, rozdělili si úkoly a začali na tom tvrdě pracovat. Začátkem prosince jsme vydali veřejnou testovací verzi, kterou jsme úspěšně převedli na ostrou verzi těsně před Štědrým dnem minulého roku a po dvou a půl měsících využívá náš server přes pět set uživatelů. Tím však práce ani zdaleka neskončila, burzu neustále vylepšujeme a přidáváme zde nové funkce.

Podle čeho se může případný spekulant s Bitcoiny při obchodování orientovat?

Cenu Bitcoinu velmi ovlivňují fundamentální zprávy. Mezi ty nejdůležitější patří vyjádření jednotlivých států na téma regulace, či naopak schválení této měny. Dalšími důležité zprávy jsou o přijímání Bitcoinů obchodníky, kterých v poslední době přibývá i v České republice, jako příklad můžu uvést server DameJidlo či brněnský Starbucks.

Funguje burza s bitcoiny obdobně jako klasické obchodování s komoditami nebo má nějaká specifika?

Obchodování probíhá stejně, až na fakt, že jakmile Bitcoin nakoupíte, obdržíte ho do své peněženky a můžete ho jakkoliv dál využít, buď zaplatit u obchodníků či zpětně prodat. To je rozdíl oproti obchodování s Forexem, což je spekulace ohledně klasických měn či komoditami, jelikož zde nic fyzicky nedostanete a nemůžete nakoupenou měnu či komoditu jakkoliv využít, vše je pouze virtuálně evidováno u brokera.

Jak má postupovat člověk, který chce s bitcoiny obchodovat?

Nejprve je nutné si nainstalovat Bitcoin peněženku, která slouží podobně jako účet v bance. Poté se jednoduše zdarma registrovat na stránkách burzy www.bitstock.cz  a zaslat zde peníze, za které chcete nakoupit Bitcoiny. Na svých stránkách nabízíme i kompletní návod pro používání burzy, kde jsou popsány všechny kroky.

Klíčová slova: Bitcoin, Česká republika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.