10.03.2017 10:57


WWOOFing dobrovolníky naučí, jak žít na organických farmách

Autor: Michaela Střížová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jedním z trendů posledních let je žít, jíst a myslet ekologicky a organicky. Leckterý student žijící ve městě si čas od času přeje na nějakou dobu odjet, vyčistit si hlavu, spojit se s přírodou a naučit se něco, co ho vysoká škola nenaučí. Jednou z možností, jak si takové přání naplnit je WWOOFing, neboli dobrovolnictví na organických farmách. 

Farma ve Velké Británii. FOTO: Michaela Střížová

Brno Myšlenka opustit stres a shon povinností vysokoškoláka a na chvíli pracovat raději rukama než hlavou, zavane do mysli snad každého studenta. Ten, kdo se práce nebojí, nemusí jezdit daleko. Dobrovolnictví na organických farmách, WWOOFing, je možné skoro všude ve světě, jen v České republice je na 50 farem. Tento čím dál více oblíbený způsob udržitelného života a cestování je spojen s početnou mezinárodní komunitou. Na internetovém portálu WWOOF Czech Republic je nyní zaregistrováno přes dvě stě WWOOFerů nejen z Česka.

„Cestovala jsem po Novém Zélandu s omezeným rozpočtem a WWOOFing byla možnost, jak poznat zemi a seznámit se s novými lidmi. Navzájem jsme si předávali zkušenosti s dobrými farmami a tipy na výlety. Není to ale pro každého. Já jsem po šesti týdnech na různých farmách musela najít placenou práci, abych mohla dál cestovat,“ řekla WWOOFerka Elizabeth Fittová.

Za WWOOFing se neplatí penězi. Hostující farmy vymění čtyři až šest hodin WWOOFerovy práce denně za jídlo, ubytování, čerstvý vzduch a pravděpodobně za nové zkušenosti jako je třeba dojení krav. Dobrovolníci mohou na farmě strávit tolik času, kolik si domluví, od pár dní až po několik měsíců. Je třeba se však předem zaregistrovat na WWOOF internetových stránkách zvolené země, kde dobrovolník zaplatí roční registrační poplatek. Například v České republice se platí 15 Eur, ve Velké Británii dobrovolník zaplatí 20 liber za jednu osobu nebo 30 liber za pár.

Klíčová slova: cestování, WWOOF, dobrovolnictví, organický život

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.