23.03.2015 18:24


WooGies pomáhá studentům organizovat domácí práce i nákupy, říká spoluzakladatelka projektu Alexandra Štellmachová

Autor: Sosnová Jana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Mobilní aplikaci WooGies spustili v únoru členové týmu Richarda Maloviče. Na projektu se podíleli studenti Masarykovy, Karlovy a Palackého univerzity.

Brno -  Aplikace WooGies (čteno [vúgís] - pozn. red.) usnadňuje spolubydlícím počítání společných účtů, domácí práce i nákupy. V současnosti se na internetových stránkách projektu zaregistrovalo již více než pět set uživatelů. Autoři WooGies v rámci propagace umístili před několik brněnských fakult vyřazené lednice, které symbolizují přechod od ručně psaných vzkazů k mobilní aplikaci. V České republice a na Slovensku žije ve sdílených domácnostech přes 200 tisíc lidí.

Co znamená název WooGies?

WooGies pochází z německého WohnGemeinschaft, což znamená spolubydlení. Tento pojem lidé v Německu a v Rakousku běžně používají, a proto jsme se jej rozhodli používat i tady.

Proč jste se rozhodli WooGies vytvořit?

Náš šéf, Richard, si hodně potrpí na pořádek. Řekli jsme si, že vzkazy na ledničkách posuneme do telefonu, protože v dnešní době je všechno ve formě aplikací. Vadilo nám, že člověk musel mít dříve Facebook, tabulku v Excellu a ještě si se spolubydlícími telefonovat, aby zorganizoval banální věci. Díky WooGies je tohle všechno v jedné aplikaci.

Kdo se podílí na vývoji aplikace?

V současnosti jsme v základním týmu čtyři. Projekt WooGies založil Richard Malovič. Dalším členem týmu je programátor Jiří Erhart, o naši online komunitu se stará Tereza Kramplová. Já jsem prováděla výzkum s uživateli a mám na starost styk s veřejností. Pomáhají nám ale i někteří další lidé.

Na vašich internetových stránkách píšete, že se do vašeho týmu může přidat kdokoli. Kontaktují vás zájemci o spolupráci?

Ozvalo se nám několik lidí ze Slovenska. Například třináctiletý chlapec, který nám chce pomáhat s programováním aplikace. V současné době jsme se zájemci o spolupráci v kontaktu a řešíme, jak by nám mohli pomoci.

Setkali jste se při vývoji aplikace s nějakými problémy?

S vývojem jsme potíže neměli. Těžké bylo načasovat jednotlivé kroky, protože jsme měli jen jednoho programátora.

Jak dlouho jste na WooGies pracovali, než jste ji zpřístupnili uživatelům?

Aktivně jsme na aplikaci pracovali osm měsíců - byla to doba programování a výzkumů. Před tím byl projekt v jakési „spavé fázi“, kdy se nám nápady teprve rodily v hlavách.

Jak se lidé k aplikaci dostanou?

Jsou dva způsoby. Buď se mohou k WooGies dostat přes náš Facebook nebo web. Samotná aplikace ještě ke stažení není, ale pracujeme na tom. Chystáme verzi pro Android, Apple a Windows Phone.

Mohla byste popsat, jak WooGies funguje?

Přístup je velmi jednoduchý. Nejprve si člověk otevře naše internetové stránky nebo aplikaci WooGies a zaregistruje se. Dále vytvoří domácnost, do níž přidá ostatní spolubydlící. Již v tomto okamžiku je uživatel aktivní. Může do aplikace zadávat nákupy, plánovat úkoly nebo rozepsat, co kdo komu dluží.

Komu by měla aplikace sloužit?

Doma WooGies používají například mí rodiče. Naší hlavní cílovou skupinou jsou ale lidé do třiceti let žijící ve společných bytech.

Jakým způsobem získáváte od uživatelů zpětnou vazbu?

Uživatelé nám každý den píší, co by do WooGies přidali nebo co by změnili. Všechny jejich nápady jsme sepsali a snažíme se sestavit časový plán, abychom je do aplikace mohli postupně doplnit. Dále získáváme zpětnou vazbu především ve školách. Zastavíme studenta, nabídneme mu lízátko s logem WooGies a poprosíme ho, aby se na aplikaci podíval. Pak nám řekne, co se mu líbí a co naopak nevyužije.

Mají o WooGies zájem lidé žijící v zahraničí? Připravujete verze aplikace v cizích jazycích?

Zájemci o aplikaci se nám ozývají i ze zahraničí. Například minulý týden nám napsal Čech žijící v Anglii. Ptal se, zda lze do WooGies k věcem, které je potřeba koupit, zadávat ceny v librách. Hned jsme kontaktovali našeho programátora a nyní jdou do aplikace zadávat libry i dolary. Co se týče verze WooGies v cizích jazycích, momentálně pracujeme na reklamní kampani do německy hovořících zemí, kterou ale plánujeme až na konec kalendářního roku.

Odkud čerpáte finance na projekt WooGies?

Vývoj WooGies momentálně financujeme z vlastních zdrojů, aplikace ale určitě nebude zpoplatněná. Peníze jsme nezískali z grantů. Jediným finančním příspěvkem byla výhra pěti tisíc korun v soutěži v Hradci Králové. Jiné externí zdroje nemáme.

Jaké novinky nyní připravujete?

Pracujeme na dvou nových prvcích. První se nazývá Postele a slouží k tomu, aby se člověku nestalo, že přijde domů a byt je plný lidí. Spolubydlící tak mohou předejít situacím, kdy jim například někdo cizí zabere postel. Druhým prvkem je Nákupní lístek, který se stará o rozdělení nákupů. Navíc chystáme ještě offline verzi aplikace.

Klíčová slova: WooGies, spolubydlení, aplikace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.