20.04.2014 15:19


Windows XP došel na konec cesty

Autor: Kašpárek Ondřej | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

„Xpéčka“ jsou doposud nejúspěšnějším operačním systémem vůbec. V roce 2001 zamířily mezi uživatele a postupem času si prakticky podmanily trh. Jednoduchost, přehlednost a funkčnost. Atributy, díky kterým za svůj životní cyklus rozsvítily více než miliardu monitorů po celém světě. Osmého dubna Microsoft ukončil podporu tohoto softwarového evergreenu a na uživatelích je, aby podali ruku některému z jeho nástupců či alternativ. Co tedy dělat, když vám ještě teď řídí vaši plechovou mašinku tenhle typ „woken“?

Čtrnáct let je pro člověka kus života. V počítačové sféře je čtrnáct let rozdíl mezi dneškem a s trochou nadsázky počítačovým středověkem. Všechny virtuální komodity, programy i technologie stárnou hodně rychle a některé mají životnost takřka jepičí. O to více je zajímavé, že Windows XP držel svoji pozici a zastoupení na trhu déle než dekádu. Dokonce i v tuto chvíli má stále velice slušné zastoupení na trhu. Podle analýz může jít dokonce až o čtvrtinu všech osobních počítačů. Začátkem dubna, kdy Microsoft ukončil vydávání nových záplat a aktualizací, se však jeví práce s tímto systémem jako lehký hazard. Náchylnost na viry a jinou havěť začíná být poměrně vysoká. Stejně tak postupem času začne být obtížnější provoz některých programů. Jiné pak nemusí fungovat vůbec.

Z nastíněných důvodů je tedy nejlepší čas zanechat Windows XP minulosti a poohlédnout se po alternativě. Pro staromilce je asi nejlepší možností posunout se o virtuální generaci k Windows 7. Rozhraní „sedmiček“ je intuitivní a příchozím uživatelům bude velmi povědomé. Za ta léta, co už je na světě, se povedlo Microsoftu systém vyladit takřka dokonale, takže je stabilní a funkční. Navíc jde o nejlepší řešení pro hráče a fanoušky videoher, neboť díky jeho vyladěnosti nebude problém s hraním prastarých klasik ani nejnovějších kousků.  Na trhu je už bezmála pět let a pár dalších se na něm nejspíše udrží. Cena 64 bitové verze se pohybuje kolem hranice dvou tisíc korun ve verzi Home Premium. Za verze Professional a Ultimate si už uživatel bude muset připlatit. V případě Ultimate i jednou tolik. Pro běžného uživatele jde však o zbytečný luxus.

Poslední vlaštovkou Microsoftu v neúprosné válce operačních systémů je prozatím Windows 8. Přechod z XP právě na tento systém bylo v minulosti prakticky tím nejlepším možným řešením. Microsoft během roku 2013 prodával elegantní upgrade starodávných XP právě na „osmičky“. Za velmi příjemnou cenu přibližně 800 korun. Tento luxus však už dnes dostupný není a zmiňovaný upgrade se oficiálně už neprodává. Na některých aukčních portálech však k nalezení stále je, takže pokud chcete ušetřit, neváhejte. Ceny za systém začínají u hranice tří tisíc korun.

Pokud vám Gatesův moloch moc nevoní, jsou zde i další alternativy. Poměrně slušné oblibě se těší například operační systémy Linux, které pro práci na počítači rozhodně nejsou špatným řešením. Tento systém je však poměrně nevhodný pro potencionální hráče. Situace se ale postupně mění a firma Valve, která provozuje distribuční a herní platformu Steam, má se systémem velké plány. Postupně s vývojáři portuje stále více a více her z Windows právě na Linux. Velkou výhodou Linuxu je cena. Je totiž zdarma. Plusem je i slušná ochrana proti virům.

Posledním z velkých hráčů na trhu operačních systémů je Apple a jeho Mac OS. Svět nakousaných jablíček je dost specifický. Ujíždět na  Apple vlně je prakticky životním stylem. Produkty firmy jsou vysoce kvalitní ale také pěkně cenově macaté. Mac OS v tomto však trochu vybočuje. Třeba taková verze Mac OS X Mountain Lion z roku 2012 stojí lákavých čtyři sta korun. Pro operační systémy od Applu platí vysoká kvalita. Pro profesionální práci s počítačem jde tak o velmi dobrou volbu.

Ať už se tedy rozhodnete pro kterýkoliv z programů od Microsoftu, nebo některou z alternativ, je vhodné utřít slzičku a dát Windows XP poslední sbohem. Rozhodnutí, co dělat dál, závisí na preferencích jednotlivých uživatelů. Pokud rádi hrajete hry nebo jste si prostě zamilovali eleganci rozhraní Windows, sedmičky ani osmičky vás nezklamou. Na každý pád ruce pryč od slepého střeva Microsoftu Windows Vista. Pokud máte hluboko do kapsy a hraní u vás hraje až druhé housle či třetí basu, není ani Linux špatnou volbou. Odpočívej v pokoji, XP!

Klíčová slova: Windows, Microsoft, Linux, Operační systém, Apple, Ekonomika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.