27.10.2020 20:05


Výstavba nové nemocnice ve Zlíně by mohla začít. Chybí však podpis a souhlas nastupující koalice

Autor: Ivana Sochová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad, který napadal výběr projektanta pro novou zlínskou nemocnici. Odstranil tím poslední překážku k její výstavbě. Po říjnových volbách hejtmanu Čunkovi zbývá ve funkci už jen pár dní, přesto může projekt podepsat. Nastupující koalice je proti.

Uvnitř areálu současné Baťovi nemocnice, Foto: Autor

Zlín - Nové nemocnici možná pořád není odzvoněno. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad, který soutěž napadal a odstranil tak poslední překážku k podepsání projektu. Zlínské krajské volby ale vyhrálo ANO a utvořilo koalici s Piráty, ODS a ČSSD. Shodly se na tom, že nemocnici nechtějí. Jestli je ale bude hejtman Čunek (KDU-ČSL), který má ješte pár dní ve funkci, respektovat není jisté.

Zakázku na výstavbu získalo sdružení „Nová nemocnice - Zlín” za cenu 351 milionů bez daně. Proti tomu podala na přelomu července a srpna námitku firma JIKA-CZ, která nabídla postavit nemocnici levněji. ÚOHS rozhodl, že vypsání soutěže bylo v pořádku. Podle mluvčího úřadu Martina Švandy předseda Petr Rafaj zamítl následný rozklad, který JIKA-CZ k rozhodnutí podala. To znamená, že k zahájení plánování výstavby už chybí jen podepsat smlouvy. 

„Nová nemocnice by mi nevadila. Ta, co máme v současnosti, je stará a hnusná. Na jednu stranu je asi dobré, že jsou v ní ty pavilony oddělené, na druhou není úplně ideální, když musí lidi převážet po venku mezi budovami. Pro mě konkrétně by byla nová nemocnice blíž,” sdělila svůj názor Veronika Matyášová z Otrokovic.

Zástupci nové koalice vyzvali dosavadního hejtmana Čunka, aby projekt na výstavbu nemocnice nepodepisoval. „Opakovaně jsme senátora Čunka vyzvali, aby nečinil v této záležitosti žádné další kroky a plně respektoval výsledky voleb. Teď už je to jen jeho osobní odpovědnost vůči kraji. Veškeré náklady, které tímto kraji způsobí, může v této chvíli investovat daleko lépe do boje s pandemií,” řekl budoucí hejtman zlínského kraje Radim Holiš. 

„Mně se to vůbec nelíbí. Investice je obrovská a místo toho by se za ni mohla Baťovka opravit. Současný areál je v krásné lokalitě uprostřed zeleně. Nedovedu si představit, že jako pacient budu ležet v pokoji u velmi frekventované hlavní cesty. Taky se mi to nelíbí, protože tady žiju. Budou tu přistávat vrtulníky, houkat sanitky, mnohonásobně se zvýší dopravní zátěž,” uvedla obyvatelka Malenovic Miroslava Řiháková.

Zlínská nemocnice se v posledních letech potýkala s problémy jako bylo časté střídání vedení, nedostatek personálu i chátrání jednotlivých budov. V současnosti se nachází v rozsáhlém areálu s oddělenými pavilony. Nová nemocnice bude kompaktnější a její jednotlivá oddělení budou propojena krčky. Vznikne na zelené louce, mezi nákupním centrem, hlavním tahem skrz Zlín a sídlištěm na okraji města.

Klíčová slova: zlínská nemocnice; volby; Úřad pro hospodářskou soutěž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.