30.03.2019 19:50


Vysokoškoláci hledají podnájem. Pomáhají jim kontakty i rychlost při odpovídáni na nabídky

Autor: Michaela Prucková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Dominika Hanáková studuje v Brně na Vysokém učení technickém prvním rokem. Podzimní semestr bydlela u své tety, toužila se ale přestěhovat do podnájmu, v němž by měla soukromí. Najít samostatný pokoj v blízkosti centra za rozumnou cenu se jí podařilo po dvou měsících aktivního hledání.

 

Stěhování do neznáma

 Brno – Na facebookové stránce Bydlení v Brně, Bydlení Brno, Pronájmy, Spolubydlení, Podnájmy se denně objeví na desítku nových příspěvků s nabídkou či poptávkou po pokojích a bytech k pronájmu. Přesto mnoho studentů nemá kde bydlet, v důsledku čehož raději volí vysokoškolské koleje. Například kapacita kolejí Masarykovy univerzity je v současnosti naplněna z devadesáti procent. „Zájem o ubytování byl v letošním školním roce vyšší,“ potvrdila manažerka ubytování Jana Hradilová.

Ceny bytů v České republice dlouhodobě stoupají. V březnu se podle serveru realitymix.cz cena podnájmu v Brně pohybovala okolo 258 korun za metr čtvereční. V Praze cena klesla na 355 korun za metr čtvereční měsíčně. Při velikosti bytu šedesát metrů čtverečních zaplatí nájemníci v Brně v průměru čtrnáct tisíc korun měsíčně, v hlavním městě okolo dvaceti tisíc korun. Městské byty jsou sice o poznání levnější, studenti se k nim však nemají jak dostat.

Dominika Hanáková platí za nový pokoj tři a půl tisíce měsíčně. „Kamarád mi dal kontakt na známého, který hledal nového nájemníka. Okamžitě jsem mu volala, že to beru. Ani jsem ten pokoj před nastěhováním neviděla. A majitele také ještě neznám, jen si píšeme,“ popsala studentka, jak se k cenovému ternu dostala. „Bydlet v podnájmu jsem chtěla od začátku. Hledala jsem v létě, ale bez úspěchu. Koleje mi taky nedali. Naštěstí mám v Brně tetu, tak jsem se nastěhovala k ní. Ale neměla jsem tam soukromí, pokoj byl průchozí, měl tenké stěny a chybělo topení – vyhřívala jsem ho přímotopem,“ vysvětlila Hanáková důvody, kvůli kterým se rozhodla odstěhovat.

Hanáková za dva měsíce hledání navštívila čtyři prohlídky a odpověděla na bezpočet inzerátů. „Byla jsem ochotná jít až na šest a půl tisíce za měsíc. Cenám v Brně to odpovídá,“ řekla. Hledala primárně na Facebooku a specializovaných webových stránkách, přičemž brzy pochopila, že nemá cenu odpovídat na víc jak týden staré inzeráty.

Rychlost a kontakty

Situace v Praze je o poznání horší. Studentka Adéla Seehofová a její přítel hledali bydlení v hlavním městě po dobu dvou měsíců. Původní plán nastěhovat se do garsonky narazil na jejich finanční strop v podobě kaucí ve výši tříměsíčních nájmů „Na to bychom fakt neměli,“ přiznala Seehofová. Hledaní také komplikovalo množství zájemců. „V Praze byty a pokoje ihned mizí. Nemá cenu odpovídat na den starý inzerát,“ popsala. Na nabídku pokoje, který se jí nakonec podařilo získat, odpověděla deset minut po zveřejnění.

Že je o byty mezi studenty velký zájem, připouští i pronajímatel Michal Kment. „Vždy, když jsem potřeboval najít spolubydlícího do sousedního pokoje, rozhodil jsem sítě. Během pár hodin se ozývali první zájemci. Nakonec mi Facebook pípal tak moc, až jsem uvažoval, že ho zruším,“ vyprávěl Kment se smíchem svou zkušenost.

Hledání Hanákové skončilo úspěchem. Sama však má kamarády, kterým se prozatím nepoštěstilo bydlení najít. Je si vědoma skutečnosti, že bez kontaktů a přátel by se do nového nenastěhovala ani ona sama. „Bydlím od minulého týdne a zatím jsem spokojená. Jen jsem musela pořádně vydrhnout celou kuchyň, protože byla děsně špinavá,“ ukončila Hanáková.

Klíčová slova: Bydlení, vysokoškoláci, příběh, pronájem

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.