18.05.2013 10:58


Vysokoškoláci hledají levné ubytování, koleje už nejsou jedinou volbou

Autor: Kateřina Šmajzrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Vysoká škola znamená pro mnoho studentů stěhování se z jednoho domu do druhého. Hledání pokoje nebo bytu, který by byl adekvátní náhradou za ten jejich vzdálený, je aktuální většinou v červnu, případně září. V tuto dobu obvykle končí staré nájemní smlouvy a je potřeba se poohlédnout po novém bydlení.

Brno - Jedním z prvních problémů, který studenti řeší při příchodu na vysokou školu, je bydlení. Shánění kolejí nebo bytu je pro ně často první velkou zkouškou samostatnosti, kterou v průběhu studia absolvují většinou několikrát. V otázce bydlení se vysokoškoláci rozdělují zhruba na tři skupiny – první bydlí u rodičů a hledání ubytování v Brně se jich netýká. Druzí přebývají na koleji a mají téměř o vše postaráno. Třetí skupinou jsou studenti obývající soukromé byty – priváty.

Studentů na kolejích ubýváStudentské koleje Tvrdého v Brně. Foto: Kateřina Šmajzrová

Studentské koleje jsou častým bydlištěm vysokoškoláků. Jejich výhody spatřují v ceně i v tom, že se člověk nemusí starat o běžný provoz. „V prvním ročníku jsem šla na kolej, protože jsem nevěděla o nikom, koho bych znala a šel na privát. Zůstala jsem tu, protože měsíčně platím do tří tisíc korun, mám pokoj sama pro sebe, je tu čisto a klid,“ upřesnila studentka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Renáta Papcunová. Masarykova univerzita nabízí studentům celkem 4115 míst po celém Brně. V současné době eviduje 245 volných míst. Ceny za ubytování se pohybují od 47 do 123 korun za noc, měsíčně tedy student za ubytování zaplatí od patnácti set do tří a půl tisíce korun. Nejlevnější jsou čtyř a pěti lůžkové pokoje, za soukromí si studenti připlatí. Zájem o ubytování na kolejích podle vedoucí ubytovacího provozu Masarykovy univerzity Jany Hradilové spíše klesá. „Každoročně přichází kolem šesti tisíc žádostí, v poslední době je ale zájem spíše o krátkodobé ubytování,“ uvedla Hradilová. Poměr českých a slovenských studentů je podle ní vyrovnaný, zhruba šest set míst je obsazených zahraničními studenty s výjimkou Slováků.

Nevýhodou bydlení na kolejích je podle zkušeností studentů občasný hluk, složité vyřizování návštěv, často i špatná dopravní dostupnost v odlehlejších částech města nebo nedostatek společenského vyžití v okolí kolejí.

Žádosti o koleje je možné podávat zpravidla dvakrát během roku. Aktuálně je možné přihlásit se do druhého pořadníku, který se bude sestavovat v pondělí 20. května. 

Na privátech hledají studenti soukromí

Další možností, jak spokojeně bydlet, je pronájem bytu. Studenti na privátech hledají hlavně větší pohodlí a soukromí. „S pokračujícím studiem zůstávám v Brně déle a na bytě je to pro mě mnohem příjemnější než na koleji. Navíc jsem si mohla vybrat, s kým chci bydlet,“ vysvětlila svoje pohnutky studentka Hana Žampachová.

U pronájmu je často nutné počítat s vedlejšími náklady – zálohy na plyn, vodné a stočné, elektřina nebo internet se mohou vyšplhat na pět až sedm set korun měsíčně, v závislosti na velikosti bytu a počtu jeho obyvatel.

S hledáním je nutné začít včas

Shánět ubytování na poslední chvíli, tedy pár dní před začátkem semestru, se nemusí vyplatit. Zkušenosti oslovených studentů ukazují, že průměrná doba, potřebná na sehnání bytu je zhruba jeden měsíc. Podle realitní makléřky Michaely Pěsňové je ale lepší začít ještě dříve: „Pokud si chce člověk vybrat byt podle svých představ, měl by to řešit alespoň dva měsíce před tím, než se chce nastěhovat,“ řekla Pěsňová. Uvedla také, že studenti nemají příliš vysoké nároky, hledí zejména na cenu ubytování, pohodlí a soukromí je podle ní až druhořadé.

Hledat bydlení může student buď na vlastní pěst nebo s pomocí realitní kanceláře. První možnost vyjde laciněji, pomoci s hledáním můžou například server bezrealitky.cz nebo inzerce na interním webu Masarykovy univerzity. Realitní kanceláře vyřídí řadu formalit za nájemce, ten si za to ovšem připlatí. Částky za zprostředkování služeb se pohybují kolem deseti tisíc korun. Alternativní možností je spolubydlení - tedy nastěhování se do již zabydleného bytu. 

S finančními náklady má studentům Masarykovy univerzity pomáhat ubytovací stipendium. Nárok na něj má každý student, který nemá trvalé bydliště v Brně. Více o něm si můžete přečíst zde

Klíčová slova: studenti, bydlení, Brno, koleje

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.