28.09.2018 00:46


Výročí vzniku republiky si univerzita připomněla výsadbou památeční lípy

Autor: Eva Maršalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Sté jubileum vzniku samostatného Československého státu oslavila tento týden Masarykova univerzita výsadbou stromu, který je považován za jeden ze symbolů českého národa a demokracie. Lípu srdčitou doprovodil na cestě do Brna i náměstek hejtmana Jihomoravského kraje, který ji pak společně s prorektorem univerzity slavnostně zasadil na ulici s příhodným jménem Lipová.

Brno – Vzpomínku, lidskou pospolitost i hrdost. To všechno reprezentuje lípa, která stojí od čtvrtečního odpoledne před budovou Ekonomicko-správní fakulty v Brně. „Tématem této akce ale není jen výsadba národního stromu, ale také setkávání lidí,“ zdůraznil náměstek hejtmana Roman Hanák, který zároveň nově vysazené lípě popřál, aby se jí na pozemku Masarykovy univerzity dařilo.

V rámci projektu s názvem Sto líp – sto oslav se jednalo již o sedmdesátý strom, který byl na jižní Moravě a jejím blízkém okolí vysazen. Ve svém proslovu Hanák poděkoval škole, že se akce zúčastnila. „Nadcházející generace tak mohou i za dalších sto let vzpomínat na toto výročí,“ doplnil.

Spolupráce vedení Masarykovy univerzity s krajem ale není podle její mluvčí Terezy Fojtové nijak překvapující. „Univerzita byla založena krátce po vzniku Československa, byl to jeden z prvních počinů samostatného státu,“ připomněla Fojtová s tím, že to jsou navíc hodnoty jako lidská pospolitost a hrdost, které vysokou školu od jejího počátku provázejí. Symbol lípy tuto skutečnost dobře vystihuje.

Připravený rýč pak do země zabořil spolu s náměstkem hejtmana i prorektor univerzity a bývalý děkan Ekonomicko-správní fakulty Ivan Malý. „Nikdy jsem si nepředstavoval, že budu jednou sázet lípu. Vždy jsem měl pocit, že to je takový tradiční projev vlastenectví a dlouze jsem přemýšlel, jak tento akt pojmout,“ svěřil se přihlížejícím divákům Malý, který na místě zastupoval rektora univerzity Mikuláše Beka.

Během své řeči nakonec připomenul i blížící se stoleté výročí Masarykovy univerzity, které nastane na konci ledna příštího roku. „Tohle je už vlastně taková součást oslav,“ podotkl se zřetelem k zasazené lípě. Sdílel také přání, aby časem vyrostly v prostorách univerzity další národní stromy jako duby nebo javory. „Ty by pak symbolizovaly to, že jsme škola, která připravuje studenty pro globální svět a že jsme otevřeni všem,“ poznamenal na závěr Ivan Malý. Lípa srdčitá je dnes primárně považována za jeden ze symbolů českých dějin.

Také přítomní diváci si akci pochvalovali. „Myslím, že to je dobré hlavně pro univerzitu, že tady lípa poroste. Každý, kdo okolo půjde na Vinařskou [areál kolejí – pozn. autora] nebo na fakultu, ten strom okamžitě uvidí. Je to taková hezká připomínka letošního stoletého výročí,“ souhlasila studentka Ekonomicko-správní fakulty Magdaléna Tichovská.

Masarykova univerzita se stala v pořadí druhou brněnskou školou, na jejíž pozemcích byla pamětní lípa umístěna. V polovině září byl jeden strom vysazen v areálu Mendelovy univerzity. 

Klíčová slova: lípa, výročí, Československo, republika, Masarykova univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.