20.05.2012 09:42


Vyplatí se na zbytek semestru nová šalinkarta? Na to je třeba oprášit matematiku

Autor: Eva Nováčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Mnohým studentům se začínajícími zkouškami končí jejich předplacené čtvrtletní šalinkarty. Ve zkouškovém období sice nemusejí do školy jezdit tak často, ale minimálně při dopravě na zkoušku tramvaj či trolejbus použijí. Mnozí studenti tak řeší dilema, jakou jízdenku pro občasné dojíždění do školy zvolit. Dopravní podnik nabízí řešení v podobě univerzální jízdenky.

Brno Medička Jitka Chlupová dojíždí každý den z Tišnova do brněnského kampusu na přednášky, školní pitvy nebo praktické semináře ve skladech kostí. Každý semestr si kupuje čtvrtletní šalinkartu, ale jak říká, po vypršení platnosti kupónu neví, jakou jízdenku zvolit. ,,Čtvrtletní šalinkartu si kupuji pravidelně jeden den před začátkem semestru. Jízdenka mi vypršela včera. Zkouškové nám začíná začátkem června a končí v půlce července,“ popsala situaci Chlupová.

Brněnské Hlavní nádraží. Foto: Eva NováčkováNaopak studentka pedagogické fakulty Karolína Synková se domnívá, že nejvýhodnější je pro ni koupit si místo dvou čtvrtletních kupónů tři, které jí vyjdou i na zkouškové období. Podle budoucí učitelky matematiky a němčiny je důležité si najít čas spočítat si, která varianta se vyplatí. ,,Vzpomínala jsem, kam jsem cestovala za poslední dva týdny, a stanovila jsem si minimum cest, které absolvuji každý týden. Jezdím autobusem, vlakem a tramvají. Do těchto cest jsem zahrnula i ty s mimoškolním cílem. Poté jsem si sepsala ceny jednotlivých tras za jeden týden, které bych zaplatila bez šalinkarty. Výsledek jsem srovnala s cenou šalinkarty,“ vysvětlila svoji úvahu Synková. Podle mluvčí Dopravního podniku města Brna Lindy Škrancové záleží na každém studentovi, aby si porovnal náklady na jízdenky. ,,Při cestování po Brně se měsíční předplatní jízdenka vyplatí již zhruba při dvanácti jízdách za měsíc," uvedla Škrancová.

Jízdenka tedy závisí na počtu cest do školy. ,,Do konce května máme přednášky a třikrát týdně budu jezdit na povinné předměty,“ uvedla Chlupová. Podle svých slov má v plánu koupit si měsíční jízdenku. ,,Spokojená rozhodně nejsem, zaplatím skoro devět set korun a projezdím jen polovinu měsíce. Vyjde to ale výhodněji než jízdenky IDS,“ dodala Chlupová. Integrovaný dopravní systém (IDS) nenabízí pouze univerzální jízdenky v plné ceně. Studenti si mohou zakoupit speciální univerzální studentskou jízdenku o dvaceti čtyřech polích.

Jízdenka je určená pro cestování přes více zón studentům, kteří nejezdí každý den. Studentskou univerzální jízdenku v ceně sto sedmnácti korun mohou používat lidé od patnácti do dvaceti šesti let a je platná pouze s žákovskou průkazkou. Univerzální studentské jízdenky, žákovský průkaz a šalinkarta. Foto: Eva Nováčková

Před každou cestou si student označí určitý počet polí, který odpovídá počtu zón, jimiž cestuje. Při jízdě po Brně si však cestující musí označit vždy minimálně tři pole. Způsob přepočtu polí na zóny je popsán na každé jízdence, ale pokud si cestující není jistý, vyplatí se zajít si na informace Dopravního podniku a nechat si poradit, jak postupovat. Pro lepší orientaci v zónách jsou navíc na nádražích i ve vlacích mapy, na kterých jsou zóny barevně vyznačeny.

,,Kamarádka univerzální jízdenku koupila a měla problém zjistit, jaký počet polí si má označit. Nakonec říkala, že se jí cestování na tuto jízdenku moc nevyplatilo,“ konstatovala Chlupová. Že je výhodné nastudovat si princip použití jízdenky, potvrzují i zkušenosti Synkové. ,,Sestra mi dala nepoužitou univerzální jízdenku. Vůbec jsem netušila, co s ní mám dělat, a tak jsem označila dvacáté čtvrté pole. Až poté jsem ale zjistila, že jsem tím znehodnotila všechna políčka,“ popsala problémy Synková.

V době letních prázdnin, tedy od prvního července do posledního srpna, tato jízdenka neplatí. Medička Chlupová by ji tak ani nemohla využít po celé zkouškové období. ,,Obecně se dá konstatovat, že studenti mají nárok na slevu i o prázdninách, ale pouze u předplatních jízdenek. V případě použití univerzálních jízdenek lze slevu uplatňovat pouze na základě žákovského průkazu v měsících od září do června," dodala Škrancová. Pro studenta je tak klíčové, aby si dokázal spočítat, jaká varianta cestování ve zkouškovém období je pro něj nejvýhodnější.

Klíčová slova: cestování, škola, jízdenka, student, čtvrtletní předplatní kupón

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.