01.03.2013 08:33


Vyhledávat odborné texty vás naučí v Moravské zemské knihovně

Autor: Tomáš Kára | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jak vyhledávat odbornou literaturu v knihovnických systémech se včera večer mohli naučit všichni zájemci na školení v Moravské zemské knihovně (MZK) v Brně.

Brno - V počítačové učebně MZK se včera v pět hodin večer sešlo asi dvacet lidí s cílem zúčastnit se školení s názvem „Kde a jak hledat odbornou literaturu?“, které vedla knihovnice Martina Machátová. Ta během tříhodinového školení ukázala, jak využít pokročilejších funkcí vyhledávání odborné literatury nejen v katalogu MZK, ale také třeba v katalogu Národní knihovny ČR v Praze nebo Jednotné informační brány (JIB). Celé školení bylo doprovázeno praktickými úkoly, které si posluchači rovnou zkoušeli na svých počítačích.

Školení bylo bezplatné. „Dveře jsou otevřené pro všechny, kdo mají zájem se o dané problematice něco dozvědět a to i pro ty, kteří nejsou registrovanými čtenáři MZK,“ uvedla Machátová. Snad i proto mezi přítomnými nebyli jen studenti vysokých škol, ale i lidé, kteří potřebují odborné informace vyhledávat v zaměstnání. „S kolegyní chodíme na školení paní Machátové pravidelně. Hodí se mi to nejen v práci, ale také v e-learningových kurzech,“ řekla jedna z účastnic Lenka Minaříková. „Překvapilo mě, že jsem tu dneska dokonce zahlídla i kluky ze základní školy. Doufám, že díky praktickým ukázkám i oni něco pochytili,“ dodala Machátová.

Podobná školení nejsou v MZK zdaleka novinkou. „První školení jsme dělali asi v roce 2009 a nepravidelně je opakujeme podle časových možností,“ řekla Machátová, která tato školení nejenom vede, ale také stojí za jejich zrodem. Podle svých slov to považuje  za příjemné a užitečné zpestření jinak poněkud stereotypní knihovnické práce.

Ti, kteří zmiňované školení nenavštívili, a přesto by se rádi dozvěděli více o vyhledávání v katalozích a elektronických zdrojích, nemusí zoufat. Už na 13. března je připravené rozšířené školení na stejné téma. Více informací zde.

Klíčová slova: školení, odborná literatury, Moravská zemská knihovna, elektronické zdroje, katalogy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.