09.03.2015 13:38


Vstup do mistrovství světa v biatlonu se českým závodníkům podařil skvěle

Autor: Šibor David | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Ve čtvrtek 5. března odstartovalo mistrovství světa v biatlonu ve finském Kontiolahti. Čeští závodníci a závodnice navnadili fanoušky skvělými výkony v průběhu letošní sezóny. Během každé zastávky světového poháru se některý z českých zástupců umístil na medailové pozici. Další umístění na stupních vítězů fanoušci od českých biatlonistů a biatlonistek očekávají i ve Finsku.

První den šampionátu měli před sebou biatlonisti a biatlonistky na programu smíšené štafety. Česká smíšená štafeta obhajovala bronzové medaile z mistrovství světa, které se konalo v roce 2013 v Novém Městě na Moravě, a stříbrné medaile z loňských olympijských her v Soči. Úvodní závod mistrovství světa zvládli Češi skvěle. Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec vybojovali v zahajovacím závodě mistrovství světa zlatou medaili, když o dvacet sekund porazili druhou smíšenou štafetu Francie. Nevím, jestli sami závodníci před startem věřili tomu, že by hned v úvodním měření sil mohli brát nejcenější kov. Je to sice jejich skvělá disciplína, ale v letošní sezoně před tímto závodem figurovali až na šestém místě. Jedno vím ale jistě. Tento další z mnoha českých úspěchů opět přiláká k televizním obrazovkám nové diváky. A je přece nejdůležitější, aby se lidé biatlonem bavili.

Do dalších víkendových závodů už mohli jít zástupci českých barev bez většího tlaku. Sami před mistrovstvím světa uváděli, že pokud vybojují alespoň jednu medaili, budou spokojeni. Do hlav závodníků nevidím, podle mě ale určitě ve skrytu duše doufali, že by se domů mohli vrátit s více než jedním cenným kovem. Za pravdu mi dává i průběžné pořadí světového poháru, kde Veronika Vítková figurovala před MS na třetím místě. V první desítce byla i Gabriela Soukalová s Ondřejem Moravcem.

V sobotních sprintech ani v nedělních stíhačkách se bohužel čeští fanoušci další medailové radosti nedočkali. Biatlon je díky střelbě velmi nevyzpytatelný, a tak každé umístění v první desítce považuju za skvělý výkon. Michal Šlesingr v sobotním sprintu dojel sedmý. O den později si ve stíhačce polepšil na čtvrté místo. Gabriela Soukalová si v nedělní stíhačce dojela pro páté místo a polepšila si o třináct míst oproti sobotnímu sprintu. Zejména Veronice Vítkové dělá podle mě ve Finsku problémy větrné počasí. Veronika se může svým během rovnat s těmi nejlepšími závodnicemi, ale ani takto skvělá běžkyně nedokáže na trati dohnat ztrátu čtyři chyb na střelnici, jako při sobotním sprintu.

Před sebou máme ještě celý týden biatlonového MS. Ve středu a ve čtvrtek jsou na programu vytrvalostní závody. V pátek štafeta žen, v sobotu štafeta mužů. Mistrovství světa ukončí nedělní závody s hromadným startem. Zejména ženská štafeta je další velkou českou nadějí, protože Češky jsou na průběžném prvním místě ve světovém poháru v této disciplíně. Jelikož je biatlonová špička, do které pochopitelně musíme počítat i naše závodníky, velmi vyrovnaná, minimálně další umístění v první desítce tak můžeme podle mého názoru očekávat i nadále. A pokud se našim závodníkům podaří v následujících dnech vypilovat střelba, můžeme od nich očekávat velké věci.

Klíčová slova: biatlon, MS, Kontiolahti, Česko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.